UTW_aktualnosci

Jak bronić się przed manipulacją

Manipulacja jest to rodzaj wpływu społecznego, z którym możemy spotkać w bardzo różnych sytuacjach życiowych, w każdym środowisku i w każdej relacji międzyludzkiej. Jej zadaniem jest zmiana postrzegania, myślenia lub zachowania wybranych ludzi za pomocą pośrednich, podstępnych, nieuczciwych metod oraz technik. Służy ona jedynie realizacji celów manipulatora. Często jest sprzeczna z interesami osoby ulegającej jej wpływom. Ofiary manipulacji nie mają świadomości, że na ich decyzje i postępowanie mają wpływ czynniki zewnętrze będące starannie zaplanowaną strategią, która ma przynieść określony skutek. Szczególnie w dzisiejszych czasach, w dobie chaosu informacyjnego łatwo jest paść ofiarą tego typu nieuczciwych praktyk.

Najskuteczniejszym sposobem obrony przed tego rodzaju wpływom jest znajomość powszechnie stosowanych technik manipulacji, która pozwala je skutecznie identyfikować i obnażać. Wiedzą na temat metod manipulacji podzieli się z Państwem dr Monika Mularska-Kucharek. Doktor socjologii, terapeuta, trener umiejętności psychospołecznych.

Data dodania:2021-06-14
Agnieszka Stołecka