Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Kampania  "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy"



W ramach kampanii chronię życie przed rakiem szyjki macicy Adamed Sp.z o.o z siedzibą przy al. Politechniki 5 w Łodzi informuje o rozpoczęciu z dniem 12 listopada, prowadzenia profilaktyki pierwotnej – szczepień dla zainteresowanych. Spotkania informacyjne odbędą się 22.11. godz. 17.00 i 29.11. godz. 16.00

Codziennie na raka szyjki macicy umiera 5 Polek.
Jest to drugi co do częstotliwości występowania rak atakujący kobiety do 45 roku życia.W Polsce każdego roku  rak szyjki macicy rozpoznawany jest u  prawie 4000  kobiet, co druga  z nich zgłasza się zbyt późno, aby leczenie było skuteczne.

Rocznie ginie 2000 kobiet - Polska jest na najgorszym miejscu w Europie pod względem liczby nowych przypadków tego raka.
           
Najczęściej do zkażenia wirusem HPV dochodzi u osób bardzo młodych ( 17-26 rok życia). Zmiany dysplastyczne wysokiego stopnia CIN  2/3 szyjki macicy mogą pojawić się nawet po 24 miesiącach.

Rak szyjki macicy rozwija się u kobiet pomiędzy 40, a 59 rokiem życia, to jest w momencie, kiedy wiele z nich wychowuje dzieci i jest aktywnych zawodowo.
Za powstawanie raka szyjki macicy odpowiedzialne są niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten występuje powszechnie we wszystkich populacjach na całym świecie, około połowa ludzi w jakimś punkcie swojego życia ulega zakażeniu HPV.

Ponieważ rak szyjki macicy związany jest przyczynowo z onkogennymi typami HPV, przyjmuje się, że zastosowanie szczepionki profilaktycznej przeciw genitalnym typom HPV mogłoby skutecznie zapobiegać powstawaniu tego nowotworu.

W profilaktyce raka szyjki macicy (oprócz badań cytologicznych)  podstawowe znaczenie  ma  czterowalentna szczepionka, której 100% skuteczność wykazano w badaniach klinicznych. Szczepionka ta oparta jest na technologii tzw. cząsteczek wiruso-podobnych (virus-like particles), które zbudowane są z białka „otoczki” HPV ale nie zawierają w środku materiału genetycznego wirusa i  dlatego są całkowicie bezpieczne.

Zakażenie tzw. genitalnymi typami wirusa HPV jest bardzo rozpowszechnione i należy do najczęstszych infekcji wirusowych przenoszonych drogą płciową. Do większości zakażeń HPV dochodzi w czasie kontaktów seksualnych, ale także nierzadko w wyniku transmisji wertykalnej (od matki do płodu) lub pielęgnacji dziecka przez osobę zakażoną.

Istnieje wiele typów wirusów HPV, niektóre, tzw. onkogenne, wywołują raka szyjki macicy (głównie typ HPV16 i HPV18), a inne  - nie onkogenne (HPV6 i HPV11) wywołują zmiany łagodne (np. brodawki płciowe, kłykciny kończyste) w okolicy narządów płciowych.

Brodawki płciowe występują u około 1% aktywnych seksualnie osób (czyli w Polsce ponad 100.000 przypadków rocznie). Dotyczą one zwłaszcza młodych osób pomiędzy 16-30 rokiem życia, są bardzo trudne do leczenia gdyż nawracają i często stanowią prawdziwy dramat dla młodego człowieka.

Przyjmuje się,  że w przypadku szerokiego zastosowania szczepionki czterowalentnej przeciw HPV (typy 6,11,16,18), zapadalność na inwazyjnego raka szyjki macicy obniżyłaby się o ponad 90% , a liczba zgonów z powodu tego raka o około 95%. Ponadto szczepionka ta może  istotnie zmniejszyć występowanie innych zmian, zarówno łagodnych  jak i złośliwych w obrębie narządów płciowych, jamy ustnej, krtani i przełyku, często wywoływanych przez wirusy HPV.

Różnorodne analizy farmako-ekonomiczne wskazują, że szerokie zastosowanie szczepionki profilaktycznej przeciw genitalnym typom HPV może przynieść ogromne korzyści także dla systemu ochrony zdrowia.
Szczepienia przeciw HPV pozwolą na uniknięcie znaczącej części zmian przedrakowych - nie wyeliminują jednak wszystkich przypadków raka szyjki macicy. Dlatego dopiero połączenie szczepień przeciw HPV z regularnymi badaniami cytologicznymi daje nadzieję na rozwiązanie problemu raka szyjki macicy.

Zapobieganie rozwojowi choroby a tam gdzie to niemożliwe – szybkie jej wykrycie powinno być podstawą profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce.
 Należy  też pamiętać że z miesiaca na miesiąc rośnie liczba krajów w których szczepienia przeciw HPV są zalecane – a nawet refundowane w przypadku niektórych roczników dziewcząt.

Światowe i polskie towarzystwa naukowe rekomendują szczepienia dziewcząt i chłopców w wieku 11-12 lat. Dopiero takie populacyjne szczepienia, w połączeniu z przesiewowymi badaniami cytologicznymi pozwolą dostrzec znaczący spadek zachorowań na raka szyjki macicy. 

Szczepionka skierowana przeciwko czterem typom wirusa HPV 6, 11, 16 i 18 jest przeznaczona  dla dzieci (chłopców i dziewczynek) w wieku od 9 do 15 lat oraz dla dziewcząt i kobiet od 16 do 26 lat. Polskie i międzynarodowe towarzystwa medyczne szczególnie zalecają szczepienie nastolatek, w celu zapewnienia im jak najlepszej ochrony przed wirusem HPV. 

Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. „ADAMED”
Al. Politechniki 5, tel. 042 636-84-62, 042 631-28-81,
osoba do kontaktu Agnieszka Znamirowska - Majak.


Data dodania:2007-11-16
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE