Konkurs SZYBKA ŚCIEŻKA DOSTĘPU DO FUNDUSZY NA BADANIA NAD COVID-19

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkurs pn. Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania nad COVID-19, informując o potrzebie wzmożonego a przede wszystkim wspólnego wysiłku naukowców na rzecz zrozumienia mechanizmu działania koronawirusa SARS-CoV-2, udoskonalenia testów diagnostycznych, znalezienia leków i zapobiegania skutkom pandemii.

Konkurs skierowany jest do:

· naukowców posiadających co najmniej stopień naukowy doktora i mających udokumentowane osiągnięcia naukowe w obszarach związanych z celem konkursu.

Kierownikiem we wniosku może być osoba, która kierowała lub kieruje realizacją co najmniej jednego projektu badawczego finansowanego w ramach konkursów NCN (OPUS, SONATINA, SONATA, SONATA BIS, HARMONIA, MAESTRO, SYMFONIA, POLONEZ lub międzynarodowych konkursów dwustronnych lub wielostronnych) lub jest laureatem co najmniej jednego, innego prestiżowego konkursu krajowego lub międzynarodowego na projekty badawcze.

Zakres tematyczny obejmuje badania podstawowe nad:

• patofizjologią choroby, w tym takie, które mogą przyczynić się do podjęcia prac nad przyszłymi strategiami terapeutycznymi lub metodami diagnostycznymi COVID-19;
  • mechanizmami zakażania, w tym sposobami ochrony pracowników służby zdrowia,
  • psychologicznymi i społecznymi skutkami pandemii i sposobami ich ograniczania (w tym polityką zdrowotną i organizacją opieki medycznej, etyką badań i opieki nad chorymi, społecznymi zachowaniami w pandemii).

Okres realizacji zaplanowanych badań może wynosić co najwyżej 18 miesięcy. Wyniki prac muszą być udostępniane powszechnie zaraz po ich uzyskaniu. Budżet konkursu wynosi 10 mln złotych.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 14.04.2020 r. za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w I połowie maja br. Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie internetowej NCN.

Data dodania:2020-03-31
Agnieszka Garcarek-Sikorska