|
|
Konkurs jest organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską dla młodych twórców, którzy w już w czasie studiów zostali autorami lub współautorami opatentowanego wynalazku.
- Inspiracją do opracowania urządzenia była potrzeba zmniejszenia ilości antybiotyków stosowanych w hodowli zwierząt, przy jednoczesnym łatwym wykrywaniu pierwszych symptomów choroby w stadzie - mówi Paweł Kielanowski.
Patent na „Urządzenie, sposób oraz system monitorowania temperatury zwierząt” został przyznany w 2019 roku, a obecnie kończy się międzynarodowa procedura PCT. Jego współtwórcami obok Pawła Kielanowskiego i Łukasza Adamka, absolwentów Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, są pracownicy PŁ: mgr inż. Hubert Gęsiarz i dr inż. Przemysław Sękalski.
ThermoEye, zdaniem jego twórców, pozwala szybciej zareagować na pojawiający się w stadzie problem zdrowotny. Dr inż. Przemysław Sękalski mówiąc o zaletach systemu podkreśla zdalny dostęp do danych z pomiarów oraz wysokie standardy bioasekuracji. System znakowania zwierząt z podwyższoną temperaturą informuje hodowcę o zaistniałym fakcie, pozwalając jednocześnie na odizolowanie wskazanych sztuk.
- System wczesnego wykrywania chorób w stadach liczących kilkadziesiąt tysięcy sztuk zwierząt umożliwi ograniczenie zapobiegawczego stosowania antybiotyków, co nie jest bez znaczenia dla zdrowia ludzi – podkreśla Paweł Kielanowski.
W chwili obecnej produkt został wdrożony w kilku lokalizacjach w Polsce. Główne zainteresowanie płynie ze strony międzynarodowych firm wyposażających budynki inwentarskie.Twórcy patentu stworzyli startup, który z powodzeniem rozwija kolejne pomysły i realizuje ciekawe projekty łączące technologię z rozwiązaniami potrzeb rynkowych. Doświadczenia zdobyte przy projekcie ThermoEye doprowadziły do zaprojektowania systemu QuickTemp do wykrywania gorączki wśród ludzi, przydatnego narzędzia do walki z Covid-19.
na zdj. Łukasz Adamek (po lewej) i Paweł Kielanowski z urządzeniem ThermoEye