|
|
Pierwszym elementem umowy, będzie utworzenie na PŁ Pracowni cyfrowego modelowania miejsca przestępstwa, wyposażonej w specjalistyczny sprzęt. Województwo przekaże na ten cel 282 tys. zł. Wkład własny uczelni wyniesie 94 tys. zł.
Rektor prof. Krzysztof Jóźwik powiedział:
Powstanie pracowni jest najważniejszym krokiem w projekcie utworzenia wojewódzkiego ośrodka kompetencji Informatyki Śledczej i Cyberbezpieńczenstwa przy Politechnice Łódzkiej. Jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani, prowadząc od wielu lat współpracę z Wojewódzką Komendą Policji właśnie w tym zakresie. Liczymy na rozwój tego projektu przez zacieśnianie współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Policją, co z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni mieszkańców województwa łódzkiego.
Umowę o współpracy podpisali: rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik i Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Prof. Andrzej Romanowski, prorektor ds. kształcenia i informatyk w PŁ wyjaśnił:
W specjalistycznej pracowni wykorzystane zostaną technologie interaktywnej akwizycji 3D, w celu budowania modeli miejsca przestępstwa. Modelowanie artefaktów i interakcji z użytkownikiem oraz techniki rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej, pozwolą na wnikliwą analizę pozyskanych danych, dotyczących aktywności cyfrowej pochodzącej także z cyberprzestrzeni.
Politechniczna pracownia zapewni również system przetwarzania informacji i prowadzenie badań nad projektami narzędzi zoptymalizowanych, pod kątem pracy służb policji.