Nagroda Emmy dla absolwentki PŁ

Ewa Skoczkowska, polska scenograf otrzymała w USA prestiżową nagrodę Emmy w dziedzinie „wiadomości i filmy dokumentalne”. W ten sposób doceniono jej pracę przy filmie „Hindenburg: The Untold Story”. Ewa Skoczowska jest absolwentką architektury w Politechnice Łódzkiej.

Na zdjęciu: Ewa Skoczkowska i Allan Starski Studia na kierunku Architektura były dla mnie środkiem do celu, ponieważ zawsze chciałam być scenografem filmowym. Byłam trzecim rocznikiem, który w 1975 r. zaczął studia na kierunku architektura w Politechnice Łódzkiej – mówi Ewa Skoczkowska. - Naszymi wykładowcami była plejada uznanych architektów, takich jak profesorowie Jerzy Hryniewiecki, Jerzy Stankiewicz, Jacek Nowicki czy Adolf Ciborowski. Asystentami byli m.in. Krzysztof I Elżbieta Muszyńscy, Włodzimierz Adamiak, Lipski, Owczarek, młodzi absolwenci, głównie Politechniki Warszawskiej, niewiele starsi od swoich studentów. Wytworzyło to specyficzna atmosferę, wyzwalającą kreatywność na pograniczu poczucia misji i dobrej zabawy.
Dodatkowo wpływ na wybór przeze mnie drogi życiowej miała znajoma Rodziców, która była scenografem w łódzkiej fabryce snów. Juz na roku dyplomowym otrzymałam zaproszenie do współpracy w scenografii i godziłam ją z projektowaniem pracy magisterskiej.
Najpierw, jako II scenograf a od 20 lat, jako scenograf pracuję ze znakomitymi reżyserami, zarówno polskimi, jak i światowymi: Andrzejem Wajdą („Korczak”, „Pierścionek z orłem w koronie”), Agnieszką Holland („Julia wraca do domu”), Krzysztofem Zanussim („Sesja Kastingowa”), Jurkiem Bogajewiczem („Boże Skrawki”), Stevenem Spielbergiem („Lista Schindlera”), Johnem Irwingiem („Prominent”), Taylorem Hackfordem („Dowód życia”), reżyserami brytyjskimi z BBC, Darlow&Smithson, Channel4.
Stworzyłam tez scenografie do filmu Piotra Uklańskiego, („Summer Love”), który jest uznanym nowojorskim artysta i performerem.
Filmy, przy których współpracowałam były bardzo wysoko oceniane. „Lista Schindlera” zdobyła Oscara, „Daens” był do Oscara nominowany, jako najlepszy film nieanglojezyczny.
Filmy, do których robiłam scenografie otrzymywały także wiele nagród – „Hiroszima” otrzymała International Emmy Award, byłam tez nominowana do nagród za scenografię do filmu „Femina” (Festiwal Gdański), „Pręgi” (Polskie Orły).

Data dodania:2011-10-19
Anna Boczkowska