Informacja o nagrodach przyznawanych przez Centrum inteligentnego Rozwoju dla czworga naukowców Politechniki Łódzkiej oraz o nagrodzie przyznanej za pracę dyplomową w konkursie MON.
Tematy, którymi się zajmują nagrodzeni naukowcy nie są proste do zrozumienia, ale na pewno wpisują się w trendy wyznaczające rozwój gospodarki. Te dokonania docenia Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju. W tegorocznej edycji otrzymało ją dwoje profesorów Politechniki Łódzkiej. Dwie inne osoby wyróżniono nagrodą Zasłużony dla Inteligentnego Rozwoju.
W kategorii naukowcy przyszłości nagrodę otrzymali: dr hab. inż. Agnieszka Ruppert za realizację projektu dotyczącego konwersji biomasy do związków o ważnym znaczeniu przemysłowym oraz dr hab. inż. Marcin Kozanecki za realizację projekty związane z hydrożelami polimerowymi oraz rezonansem ramanowskim w wodzie.
Ponadto, w tym roku po raz pierwszy przyznano jubileuszową nagrodę Zasłużony dla Inteligentnego Rozwoju, której laureatów wybrano spośród tych, którzy otrzymali Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju w latach 2016-2019. Z Politechniki Łódzkiej jubileuszowe wyróżnienie otrzymały: prof. Beata Kolesińska, m.in. za prace w zakresie projektowania i syntezy peptydów aktywnych biologicznie i ich wykorzystania w medycynie oraz dr inż. Katarzyna Znajdek za działalność badawczo-rozwojową w obszarach zrównoważonej energetyki oraz innowacyjnych technologii i procesów przemysłowych.
Praca dyplomowa mgr inż. Mateusza Wojtunika pt. „Opracowanie i walidacja modelu matematycznego złącza manipulatora satelitarnego” zajęła pierwsze miejsce w Konkursie Ministra Obrony Narodowej w kategorii najlepsza praca magisterska z zakresu technologii, technik i inżynierii kosmicznej i satelitarnej posiadającej potencjał zastosowania w obszarze obronności lub bezpieczeństwa państwa.
Promotorem był dr hab. inż. Grzegorz Granosik, prof. PŁ z Instytutu Automatyki, zaś opiekunem dodatkowym dr hab. Karol Seweryn, prof. instytutu z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Mateusz Wojtunik jest absolwentem pierwszego rocznika kierunku inżynieria kosmiczna, po którym podjął studia na automatyce i robotyce na Wydziale EEIA.