Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Naukowcy odkryli nowy obszar mózgu



Laboratorium we Włoszech zajmujące się funkcjonalnym rezonansem magnetycznym odkryło nowy obszar wzrokowy w mózgu. W odkryciu tym ma swój udział młody, polski naukowiec Jan Kurzawski, absolwent Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE) PŁ.

 

Publikacja na temat tego odkrycia pojawiła się na początku października w prestiżowym czasopiśmie „Current Biology”. Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Pizie: dra Kyriaki Mikellidou i Jana Kurzawskiego, absolwenta IFE PŁ, pod patronatem profesor Marii Concetty Morrone.

 

Odkryty obszar, tzw. prostriata, jest odpowiedzialna za widzenie peryferyjne. Ten obszar mózgu ostrzega nas przed szybko poruszającymi się obiektami, które zauważamy kątem oka. Wcześniejsze badania wykazały że prostriata bardzo szybko przesyła informacje do obszarów odpowiedzialnych za motoryką i emocje, co pozwala nam szybko zareagować na nadchodzące niebezpieczeństwo. Odkrycie może pomóc także w medycynie, jako że prostriata to jeden z pierwszych obszarów mózgu, które mogą ulegać uszkodzeniom podczas choroby Alzheimera.

 


Jan Kurzawski jest absolwentem Inżynierii Biomedycznej na IFE, gdzie podczas stypendium zagranicznego w Bergen wraz z dr. Markiem Kocińskim z Instytutu Elektroniki rozpoczął pracę z rezonansem magnetycznym. Korzystał z dofinansowania Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Aktualnie jest członkiem grupy badawczej w Pizie, która zajmuje się korą wzrokową mózgu. Stypendium doktoranckie Marie-Curie, które sponsoruje jego pracę jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Europie.


Data dodania:2017-10-09
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
Jan Kurzawski, absolwent IFE PŁ.

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE