Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Naukowcy PŁ przeskalują innowacyjne rozwiązanie filtrujące



Politechnika Łódzka będzie współtworzyła system przepływowy służący do zbioru mikroalg. Projekt o wartości ponad 2 milionów euro dostarczy produkt, dzięki któremu mikroalgi przestaną być dobrem ekskluzywnym.

 

dr inż. Grzegorz Liśkiewicz w laboratorium Maszyn Przepływowych PŁ, fot. arch. PŁNad rozwiązaniem pracują naukowcy z Instytutu Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego wspólnie z Zespołem Rentgenografii Strukturalnej i Krystalochemii Wydziału Chemicznego oraz firmą Pintech.

 

Innowacyjne rozwiązanie zbierające mikroalgi to projekt szkockiego, biotechnologicznego start-upu uFraction8. Został zgłoszony do realizacji wspólnie z PŁ i znalazł się na czele listy rankingowej konkursu NCBR „Szybka ścieżka”, z wynikiem 16/16. Zaprojektowane moduły filtrujące pozwolą na skuteczny i dużo tańszy sposób pozyskiwania mikroalg z wody morskiej.

 

Start-up stworzył moduł skutecznie filtrujący niewielkie objętości wody, który wykorzystuje zaawansowaną technologię zwaną mikroprzepływami, do tańszego i łatwiejszego separowania mikroorganizmów niezbędnych do produkcji żywności, chemikaliów i leków. Rozwiązanie to zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Nature Spinoff „one to watch”.

 

Interdyscyplinarny zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej „przeskaluje system” opracowany przez start-up. Oznacza to, że zaprojektowane zostanie urządzenie składające się dziesiątek takich modułów, a docelowo nawet stu. Dzięki temu koszt pozyskania mikroalg będzie dużo mniejszy i wszyscy będziemy mogli korzystać z naturalnych produktów stworzonych na ich bazie.

 

- Aby połączyć taką liczbę modułów filtrujących musimy najpierw dobrze zrozumieć, jak działa każdy z nich. Przeprowadzimy kompleksowe badania pojedynczego modułu i uzyskamy jego charakterystykę oraz warunki, w których filtracja jest najbardziej skuteczna. Dzięki tej wiedzy będzie możliwe przeprowadzenie dalszych badań i prac projektowych mających na celu odpowiednie ukształtowanie kanałów przepływowych. Idealny kształt kanału to taki, w którym każdy filtr pracuje w zakresie optymalnym. To trochę jak strojenie instrumentów dla 100-osobowej orkiestry”  - wyjaśnia dr inż. Grzegorz Liśkiewicz z Instytutu Maszyn Przepływowych (IMP), kierujący projektem ze strony PŁ.

 

Dr hab. Krzysztof Sobczak z IMP będzie prowadził badania numeryczne, a prace eksperymentalne będą nadzorowane przez dra hab. Aleksandra Olczyka również z IMP. Pomiar poziomu stężenia mikrocząstek w zawiesinie będzie możliwy dzięki współpracy z zespołem Rentgenografii Strukturalnej i Krystalochemii Wydziału Chemicznego PŁ.

 

Biotechnologiczny start -up uFraction8 założyli dr Monika Tomecka i dr Brian Miller. Firma Pintech zajmie się wdrożeniem i komercjalizacją produktu.


Data dodania:2021-01-18
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
dr inż. Grzegorz Liśkiewicz w laboratorium Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ, fot. Jacek Szabela

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE