Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Nowi Liderzy w PŁ



Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało dofinansowanie dla trzech naukowców z Politechniki Łódzkiej w XI konkursie Programu LIDER.

 

Dr inż. Igor Zubrycki z Instytutu Automatyki na Wydziale EEIA będzie realizował badania w interdyscyplinarnym zespole naukowców z PŁ, wspartym przez specjalistów rehabilitacji z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. O celach i zadaniach kierowanego przez niego projektu dr inż. Igor Zubrycki mówi - Chcemy opracować pierwsze w Polsce jednorazowe narzędzie do rehabilitacji dłoni oraz system pozwalający na przygotowanie personalizowanej rehabilitacji. Innowacyjne narzędzie powstanie dzięki wykorzystaniu osiągnięć robotyki miękkiej i sztucznej inteligencji. Kluczową jego cechą będzie dostosowanie do fizjonomii i potrzeb pacjenta, co zostanie osiągnięte za pomocą jednorazowych, biodegradowalnych i spersonalizowanych aktuatorów (elementów wykonawczych). Zastosowanie robotów miękkich o małej liczbie stopni swobody, jako jednorazowych elementów urządzenia umożliwi obniżenie kosztów rehabilitacji. Ich używanie w warunkach szpitalnych nie będzie też wymagało każdorazowego mycia i sterylizacji.

 

Dr inż. Michał Lipian z Instytutu Maszyn Przepływowych na Wydziale Mechanicznym planuje w projekcie NUTRIA opracować koncepcję wirnika dla małego pasażerskiego pojazdu latającego. Jak zaznacza - Urządzenie takie ma pracować w środowisku miejskim, więc istotna jest wysoka sprawność i niska emisja hałasu. Projekt obejmuje badania i optymalizację aerodynamiczną i aeroakustyczną. Dzięki temu wirnik NUTRIA będzie mógł być konkurencyjny względem rozwiązań już istniejących na rynku. Projekt będzie realizowany we współpracy z naukowcami z Niemiec i Bułgarii.

 

Trzeci z laureatów programu Lider jest doktorantem wydziału FTIMS i absolwentem IFE. Jakub Walczak dofinansowanie w ramach programu Lider zamierza w dużej mierze przeznaczyć na wydajny serwer obliczeniowy i precyzyjny skaner laserowy, który posłuży do przygotowania referencyjnej bazy danych. Jak mówi - Moje badania w założeniu mają prowadzić do uproszczenia szeroko rozumianej analizy wnętrz. Wyobraźmy sobie, że mając dokładny skaner laserowy stawiamy go w pomieszczeniu i po paru minutach mamy dokładny opis całej sceny wraz z wymiarami pomieszczenia, powierzchnią ścian, listą obiektów znajdujących się w pomieszczeniu, itp. To byłoby duże uproszczenie i przyspieszenie pracy, choćby w zakresie inwentaryzacji pomieszczeń.


Data dodania:2020-09-28
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Ewa Chojnacka
Zdjęcia

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE