Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

UTW_kronika_wydarzen

Policja, ZUS i NFZ dla seniorów



W dniu 21 stycznia 2020 zorganizowano dla słuchaczy UTW spotkanie z przedstawicielami instytucji mającymi niewątpliwie ogromny wpływ na życie seniorów. Celem spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, zarówno pod kątem zagrożeń czyhających na co dzień, jak też bezpieczeństwo finansowe i zdrowotne.

 

Policja

Osoby starsze są szczególnie narażone na działalność przestępców, dlatego UTW PŁ regularnie organizuje spotkania informacyjno-edukacyjne z policjantami z Oddziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego. Prelekcje wskazują na postawy i zachowania zmierzające do wyeliminowania lub ograniczenia zagrożeń dotykających seniorów.

Pan Aspirant Amadeusz Kościelski i Pani Komisarz Agnieszka Cieniewicz opowiedzieli o najnowszych metodach oszustw i wyłudzeń stosowanych w regionie łódzkim. Na zrealizowanych i przedstawionych przez Policję filmach instruktarzowych seniorzy mogli przekonać się jak dochodzi do przestępstw i z jakich forteli korzystają obecnie oszuści.

 

ZUS

W ramach panelu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Pani Danuta Kubiak z-ca Dyrektora ds. Świadczeń przeprowadziła wykład nt. możliwości przeliczania emerytur i rent. Dynamika zmian przepisów w tym aspekcie jest ogromna, co chwilę pojawiają się nowe możliwości pozwalające korzystniej przeliczyć świadczenia. Wiedza ta jest dla wszystkich niezwykle ważna, a jej sposób prezentacji czytelny i ciekawy.

Dodatkowo zorganizowane zostało stoisko informacyjne, podczas którego dyżurowali:

- doradca emerytalny, który odpowiadał na pytania seniorów nt. świadczeń i sposobów ich przeliczania. Był on wyposażony w kalkulator emerytalny, z którego mogły skorzystać osoby, które jeszcze nie są emerytami. Dodatkowo ekspert miał możliwość założenia konta na PUE – Platformie Usług Elektronicznych ZUS, na której można m.in. śledzić swoje dane w ZUS i umawiać spotkania.

- pracownik Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji, który udzielał informacji nt. możliwości skorzystania z sanatorium ZUS przez aktywnych zawodowo seniorów.

 

NFZ

W czasie prelekcji rzecznika prasowego ŁOW Narodowego Funduszu Zdrowia seniorzy zapoznali się z systemem działania e-recept obowiązującym od stycznia 2020.

Rozmawialiśmy o możliwościach Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, dzięki której można załatwić wiele spraw w różnych urzędach bez wychodzenia z domu — przez Internet, w wybranym przez siebie czasie i w dowolnym miejscu.

Dodatkowo przedstawiona została idea Profilu Zaufanego - bezpłatnego narzędzia, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w Internecie oraz składać podpis zaufany. Profil zaufany to podpis elektroniczny do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych bez konieczności udawania się do tych instytucji. Na specjalnie przygotowanym stoisku można było dokonać wszelkich formalności związanych z założeniem i potwierdzeniem profilu.

Mając Profil Zaufany można korzystać z ogólnopolskiego serwisu dla pacjentów - Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP). Umożliwia on dostęp do gromadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia danych o leczeniu. Dzięki integracji Informatora z PZ pacjenci mogą sprawdzić wykonywane na ich rzecz świadczenia medyczne zarejestrowane w bazie NFZ.

Na stoisku przygotowanym przez NFZ udzielane były również informacje o możliwościach leczenia, wyszukiwania placówek gdzie nie czeka się w kolejce na konsultacje czy badania, oraz informacje dotyczące sanatoriów.


Data dodania:2020-05-12
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Agnieszka Domińczyk-Kuderko
Zdjęcia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE