Politechnika Łódzka rozpoczyna budowę Alchemium

Zakończył się proces wyłaniania wykonawcy pierwszego etapu budowy najnowszej inwestycji Politechniki Łódzkiej „Alchemium – magia chemii jutra. Budowa nowoczesnego gmachu konferencyjno - dydaktyczno - laboratoryjnego dla Wydziału Chemicznego PŁ”. Projekt zrealizuje firma BUDIMEX S.A., wyłoniona w drodze przetargu (fotorelacja i film).

Alchemium - nowoczesny budynek Wydziału Chemicznego PŁ - wizualizacja Marcin Pabich

Na ponad 57 milionów zł zaplanowano realizację pierwszego etapu nowej inwestycji w Politechnice Łódzkiej, w której znajdzie się m.in. centrum konferencyjno-dydaktyczne z audytorium na 500 miejsc. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało na ten cel 45 milionów.

Umowa na wykonanie inwestycji została podpisana 21 stycznia (poniedziałek) przez rektora PŁ, prof. Sławomira Wiaka oraz przedstawicieli wykonawców: Łukasza Liberskiego - dyrektora ds. handlowych i Marka Janowskiego dyrektora rejonu Budimex S.A.

Projekt architektoniczny kompleksu budynków, które powstaną wzdłuż al. Żeromskiego opracowało biuro Lachman Pabich Architekci. Autorem projektu jest prof. arch. Marek Pabich.

- Budynek zaprojektowany przez prof. Marka Pabicha jest przepiękny. Realizacja tej inwestycji  dobrze wpisuje się w charakter tego, co jest wyjątkowe w kampusie Politechniki Łódzkiej, połączenia architektury pofabrycznej z nowoczesnością – mówił prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ -  Jako pierwszy etap powstanie 5- kondygnacyjny gmach konferencyjno-dydaktyczny wzdłuż ul. Żeromskiego w kampusie A.

Wizualizacja nowej inwestycji PŁ -  Alchemium, autor: Marcin Pabich

Na parterze nowego budynku znajdzie się również sala konferencyjna o powierzchni 200 m kw. dla 100 osób, która będzie miejscem obrad Senatu PŁ.

- Bardzo chcieliśmy zawrzeć umowę z Politechniką Łódzką i udało nam się. Jesteśmy firmą ogólnopolską, wszędzie mamy biura, również w Łodzi. I wszędzie pracują u nas absolwenci Politechniki Łódzkiej - powiedział Marek Janowski, dyrektor regionu BUDIMEX, po podpisaniu umowy, dodając na zakończenie. - Od jutra przystępujemy do pracy.

W ciągu trzech dni od podpisania umowy teren inwestycyjny zostanie przekazany wykonawcy. Przewidywany termin zakończenia prac to 30 września 2020 r.

Data dodania:2019-01-18
Małgorzata Trocha