Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Politechnika Łódzka zakończyła pierwszy etap rekrutacji



Politechnika Łódzka ogłosiła wyniki rekrutacji na studia pierwszego stopnia rozpoczynające się w październiku 2020. Najwięcej osób, podobnie jak w latach ubiegłych, zgłosiło chęć studiowania na kierunkach informatycznych. W tegorocznej rekrutacji cieszy nas także fakt, że znacznie wzrosła liczba osób z zagranicy zainteresowana studiowaniem w naszej uczelni na pełen okres studiów.

 

Liczba przyjęć

W zakończonym pierwszym etapie rekrutacji uczelnia przyjęła na studia stacjonarne pierwszego stopnia 3185 osób i 426 osób na studia niestacjonarne.

 

Studenci z zagranicy

Przy okazji pierwszej tury rekrutacji dla kandydatów zagranicznych Politechnika Łódzka odnotowała aż 57 proc. wzrost liczby aplikacji, które przesłali kandydaci z 45 krajów! Pomimo zwiększonej liczby aplikacji, w ramach realizacji polityki jakości kształcenia na Politechnice Łódzkiej, spora część kandydatów nie została przyjęta na studia. W pierwszej turze rekrutacji z 235 osób studia na PŁ zaproponujemy jedynie 138 osobom. Studia licencjackie 94 osobom, głównie z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Egiptu, a studia magisterskie 44 osobom, głównie z Ukrainy, Nigerii, Bangladeszu, Azerbejdżanu i Turcji.

 

Wolne miejsca

Na nowy rok akademicki Politechnika Łódzka zaplanowała 3 900 miejsc na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i 515 na studiach niestacjonarnych. Oznacza to, że są jeszcze wolne miejsca i można starać się o status studenta w kolejnym etapie rekrutacji. Jest na to czas od 7 września do 1 października. Pełna lista wolnych miejsc - kierunków i rodzajów studiów pierwszego stopnia, na które będzie prowadzony nabór w II etapie rekrutacji na stronie rekrutacja.p.lodz.pl.

 

Zajęcia w nowym roku akademickim

Zajęcia zaplanowane w semestrze zimowym rozpoczną się w poniedziałek 7 października.

Jak mówi rektor elekt prof. Krzysztof Jóźwik

- Planujemy, że zajęcia będą się odbywać w trybie mieszanym. Decyzje na temat sposobu ich realizacji będą podejmowali dziekani, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej, liczebności grup, warunków panujących w poszczególnych jednostkach uczelni, tak aby było zapewnione bezpieczeństwo nauczycieli i studentów. Oczywiście elementem nadrzędnym jest zapewnienie wymogów sanitarno-epidemicznych. Będziemy na bieżąco reagować na sytuację i podejmować decyzje, nie ma więc jednego ogólnego przepisu, przygotowujemy się do różnych scenariuszy. Z pewnością musimy zrealizować laboratoria, bo to jest podstawą przygotowania absolwentów do pracy zawodowej.

 

Wybory kandydatów

Na liście najpopularniejszych niezmiennie królują kierunki informatyczne, które w Politechnice Łódzkiej prowadzone są zarówno w języku polskim jak i w angielskim. Zainteresowanie to przejawia się także wzrostem liczby punktów potrzebnych do znalezienia się na liście przyjętych. Wśród kierunków, na które trudniej niż w ubiegłym roku było się dostać wymienić można także np.: architekturę, Business and Technology, Mechanical Engineering oraz automatykę i robotykę. Dużo punktów musieli także mieć kandydaci na nowe kierunki: Business Studies oraz Modelling and Data Science.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie wybory kandydatów, największe zainteresowanie budziły kierunki: Computer Science (14,2 zgłoszeń na miejsce) oraz Information Technology (11,7). Maturzyści również chętnie wskazywali takie kierunki, jak: zarządzanie i inżynieria produkcji (9,1), zarządzanie (8,8), automatyka i robotyka (8,8), Business and Technology (8,6). Duże zainteresowanie wzbudziły też nowe kierunki: Modelling and Data Science (6,4) oraz Business Studies (6,0).

 

Najwięcej studentów zagranicznych na studia pierwszego stopnia przyjęło Centrum Kształcenia Międzynarodowego, prawie 30 proc. kandydatów oraz Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, ponad 23 proc.. Nie będzie zaskoczenia, najchętniej aplikowali na kierunek informatyka i informatyka stosowana, ale dużym zainteresowaniem cieszyły się też kierunki Biomedical Engineering, Mechanical Engineering, Computer Science oraz automatyka i robotyka. W przypadku studiów drugiego stopnia najwięcej kandydatów ponownie przyjęło CKM, ok 50 proc. Prawie 35 proc. kandydatów chce studiować Computer Science and Information Technology, a po 10 proc. wszystkich kandydatów przyjętych będzie studiować Zarządzanie, Master of Business Studies oraz Energy Systems in the Built Environment.

 

Nadal mogą się rejestrować kandydaci na studia II stopnia. Przyjmowanie dokumentów zakończy się 25 września 2020r.

 


Data dodania:2020-08-31
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Ewa Chojnacka
Zdjęcia

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE