Prof. dr hab. inż. Stanisław Bielecki członkiem interdyscyplinarnego Zespołu do Spraw Krajowego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych.

Prof. dr hab. inż. Stanisław Bielecki, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Politechniki Łódzkiej, został powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do interdyscyplinarnego Zespołu do Spraw Krajowego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych. Jest jedynym przedstawicielem łódzkiego środowiska naukowego wchodzącym w skład Zespołu.

Do zadań Zespołu należy udzielanie pomocy eksperckiej Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawach związanych z przygotowaniem Krajowego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych oraz określenie priorytetowych obszarów badawczych.

Krajowy Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych ma za zadanie zintensyfikowanie roli środowiska naukowego w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju społeczeństwa i gospodarki. Wymaga to skoncentrowania wysiłku środowiska naukowego na kilku wyodrębnionych obszarach priorytetowych wspieranych przez znaczne nakłady finansowe pochodzące ze środków budżetowych.

Do tych priorytetowych obszarów zaliczono m.in. zaawansowane technologie dla gospodarki. W obszarze tym ekspercką role pełni, wspólnie z kilkoma innymi polskimi uczonymi, prof. Stanisław Bielecki. Zadaniem ekspertów jest wybór priorytetowych kierunków badań naukowych i technologicznych, które prowadzą do odkryć nowych generacji materiałów o udoskonalonych właściwościach i nowych zastosowaniach w gospodarcze.

Pozostałe priorytetowe obszary badawcze to: społeczeństwo w warunkach przyspieszonego rozwoju, zdrowie, energia i transport, rolnictwo, środowisko i przestrzeń kosmiczna.

Wręczenie aktów powołania odbyło się 13 grudnia w gmachu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Data dodania:2007-12-17
Małgorzata Trocha