UTW_kronika_wydarzen

Profesor Jerzy Bralczyk gościem w UTW PŁ

W ramach wykładów w Uniwersytecie Trzeciego Wieku PŁ mieliśmy przyjemność gościć wybitnego językoznawcę, mistrza mowy polskiej, specjalistę w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, prof. Jerzego Bralczyka. Blisko dwugodzinne spotkanie zatytułowane „Sztuka mówienia” poprowadziła p. Agnieszka Stołecka.

Profesor Jerzy Bralczyk w sposób niezwykle zabawny i inteligentny podzielił się z licznie zgromadzonymi słuchaczami UTW PŁ swoją ogromną wiedzą dotyczącą sztuki pięknego mówienia. W czasie rozmowy obfitującej w liczne anegdoty, cięte riposty, błyskotliwe komentarze i gry słowne, zostało poruszonych wiele tematów związanych z językiem polskim, a także jego zmianami na przestrzeni czasu. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak należy komunikować się nie tylko słowem ale też pozawerbalnie, aby zostać wysłuchanym i zrozumianym. Omówiona została rola kontaktu wzrokowego z rozmówcą, tempa i intonacji mówienia oraz postawy mówiącego. W trakcie spotkania dokonano również próby analizy słowa starość oraz jego synonimów, zwracając uwagę na nieadekwatność i pretensjonalność niektórych słów zastępczych, jakże niegodnych pięknego wieku.

Data dodania:2020-04-03
Agnieszka Domińczyk-Kuderko