|
|
Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Politechnice Łódzkiej wziął udział w programie edukacyjnym Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW dot. profilaktyki zdrowia. W 10 uniwersytetach trzeciego wieku w Polsce zostały przeprowadzone wykłady dotyczące wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Wirus HCV powodujący ww. wirusowe zapalenie wątroby typu C nazywany bywa cichym zabójcą. Zakażenie HCV przebiega w większości przypadków bez charakterystycznych objawów i może ujawnić się dopiero po wielu latach. Pacjenci często dowiadują się o nim już po wystąpieniu powodowanych przez wirusa marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego.
Szacuje się, że aktualnie około 150 tys. Polaków żyjących z HCV nie zdaje sobie z tego sprawy. Mało tego, niektórzy pacjenci otrzymali przed laty od lekarzy informację, że nie ma już dla nich leczenia, ponieważ zastosowana wówczas terapia nie pomogła.
Tymczasem dzięki nowym, dostępnym w Polsce od kilku lat, w pełni refundowanym przez NFZ lekom, HCV można wyeliminować z organizmu w ciągu 8 do 12, a rzadziej 24 tygodni. Skuteczność terapii przekracza 98 procent! Potrzebna jest tylko diagnoza i włączenie pacjenta do programu terapeutycznego. Kluczem do postulowanej przez Światową Organizację Zdrowia i całkowicie realnej eliminacji HCV w Polsce jest edukacja.
Dla osób 60+ temat ten jest szczególnie istotny, ponieważ według lekarzy stanowią one grupę podwyższonego ryzyka. Przez lata wirus HCV przenosił się głównie w placówkach ochrony zdrowia, a więc zakażone nim mogą być przede wszystkim osoby wielokrotnie hospitalizowane oraz takie, którym przetaczano krew przed 1992 rokiem. Dlatego osoby starsze, które miały w przeszłości wiele kontaktów ze służbą zdrowia, koniecznie powinny zrobić test w kierunku zakażenia.