Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Przemówienie rektora Politechniki Łódzkiej prof. Jana Krysińskiego  na otwarcie roku akademickiego 2007/2008



Rozpoczynamy nowy rok akademicki w atmosferze politycznej podobnej do sytuacji w październiku 2005 roku. Wówczas także był gorący okres przedwyborczy, wypełniony głoszonymi przez polityków programami, hasłami i przyrzeczeniami, niekiedy o charakterze populistycznym. Był to także okres dostosowywania się uczelni do obowiązującego od lipca 2005 roku „Prawa o szkolnictwie wyższym”.

Przy najbardziej wybujałej wyobraźni nie można było wówczas przypuszczać, że po dwóch latach historia powtórzy się – mamy w kraju kolejne wybory, a także projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym z kilkoma istotnymi zmianami, ocenianymi przez środowisko akademickie na ogół pozytywnie.
 Jestem optymistą, i chciałbym abyśmy wszyscy w uczelni byli przynajmniej ostrożnymi optymistami, i wierzyli, że niezależnie od otoczenia, Politechnika Łódzka będzie dobrze funkcjonowała i rozwijała się. Jak mówią słowa piosenki, po prostu „Róbmy swoje”.
Byłbym jednak niesprawiedliwym gdybym nie stwierdził , że w ostatnich  dwóch latach szkolnictwo wyższe miało szczęście , trafiając na odpowiedzialne i silne merytorycznie  kierownictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego , które niewątpliwie przyczyniło się do rozwoju naszego resortu , w tym naszej uczelni. Strach pomyśleć co by było gdybyśmy pozostali w Ministerstwie Edukacji Narodowej . 

Szanowni Państwo, po raz dwunasty i po raz ostatni występuję w roli rektora na inauguracji roku akademickiego bowiem wchodzimy w ostatni rok naszej kadencji. Ze szczególnym apelem zwracam się do pracowników pełniących funkcje z wyboru. Chciałbym, aby ta świadomość była czynnikiem mobilizującym nas do wytężonej pracy. Pozostały jeden rok kadencji to przecież aż jedna trzecia jej okresu. Niech to będzie dobry finisz, a nie oczekiwanie na dojście do mety. Nie zwalniajmy tempa pracy, realizujmy wcześniejsze zamierzenia, a korzystając z nabytych doświadczeń wprowadzajmy kolejne inicjatywy, przygotowując pole działań dla naszych następców.

Nasz dotychczasowy, wspólny wysiłek, przyniósł wiele dobrych rezultatów; niektóre dokonania przedstawiłem 24 maja w czasie uczelnianej uroczystości.
Za bardzo ważne uważam wyniki parametrycznej oceny naszej uczelni przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego; spośród dziewięciu wydziałów aż osiem uzyskało kategorię wyższą niż poprzednio. Musimy ten stan nie tylko utrzymać, ale dalej poprawiać, wykorzystując doświadczenie nabyte w działaniach. Ten nasz sukces w dużej mierze przyczynił się do kolejnego sukcesu, jakim było przesunięcie się Politechniki na wysoką, czwartą pozycję wśród uczelni technicznych w rankingu szkół wyższych opracowanego przez dziennik „Rzeczpospolita” i miesięcznik „Perspektywy”. Może to właśnie spowodowało, że targi edukacyjne „Perspektyw”, organizowane
w miastach akademickich, rozpoczęły się w tym roku w Łodzi, we wrześniu,
na terenie Politechniki. Odwiedziło je kilkanaście tysięcy młodych ludzi, a stoisko Politechniki Łódzkiej było jednym z najbardziej obleganych. Rodzi to nadzieję, że wielu licealistów zachęciliśmy do podjęcia studiów w naszej uczelni.

Cały czas staramy się podejmować różnorakie działania promocyjne. Nasza oferta widoczna jest w nowo utworzonym Experymentarium na terenie Manufaktury. Objęliśmy tam patronat merytoryczny, a zwiedzające to muzeum dzieci, młodzież
i ich rodzice mogą obejrzeć ciekawe eksperymenty fizyczne, pokazy czerpania papieru, czy też roboty wykonujące np. fikołki. Obecni byliśmy również w maju w Warszawie na dużej imprezie naukowej nazwanej Piknikiem Naukowym, która była szeroko promowana w mediach, a nasze stanowisko przygotowane przez Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki cieszyło się nieustannym zainteresowaniem bardzo wielu osób, które przybyły na Piknik.

Zainicjowaliśmy również akcję „Dziewczyny na Politechniki”, w której pokazujemy, że studia w uczelni technicznej mogą być ciekawe także dla kobiet i obalają stereotypy o męskim zawodzie inżyniera.
Czynnikiem zachęcającym do podejmowania studiów w Politechnice Łódzkiej
są zapewne także osiągnięcia naszych studentów opisywane w prasie i innych mediach - także w Internecie. Przypomnę niektóre z nich.

• Studenci Wydziału Mechanicznego wzorem swoich brytyjskich kolegów postanowili spróbować sił w wyścigach samochodowych. Sami przystosowali 17-letnie Subaru do rajdów samochodowych. W1 Team to pierwsza studencka ekipa rajdowa na publicznej uczelni w Polsce. Dzięki nim Łódź może stać się ośrodkiem wyścigów samochodowych wszystkich szkół wyższych.
• Wieloma sukcesami mogą poszczycić się studenci Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Czterej studenci tego Wydziału znaleźli się wśród laureatów konkursu stypendialnego Polskie Talenty, wyłaniającego najzdolniejszych studentów informatyki, elektroniki i telekomunikacji
z ośrodków akademickich w całej Polsce.
• W ogólnopolskim konkursie BEST Engineering Competition zwyciężyła czteroosobowa drużyna studentów pierwszego roku tego wydziału.
• 22-letni student informatyki Arek Młynarczyk jest jedynym Polakiem, który tworzy gry na nowoczesne telefony iPhone i podpisał już kontrakt
z amerykańską firmą.
• Do ogólnopolskiego finału konkursu technologicznego Imagine Cup 2007
w kategorii „Projektowanie Oprogramowania” spośród 50 zespołów zakwalifikowało się 5 drużyn, w tym trzyosobowy zespół Politechniki Łódzkiej, złożony ze studentów Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki,  Informatyki i  Automatyki.
• Artystyczny sukces odnieśli studenci Wydziału Inżynierii i Marketingu Tekstyliów. W konkursie Moda na Recycling prawie cała pula nagród  - 5 spośród 6 przyznanych  - trafiła do studentów kierunku Wzornictwo za modele ubiorów wykonanych z najróżniejszych materiałów odpadowych.
• Co roku wręczane są nagrody Ministra Budownictwa za najlepsze prace dyplomowe. W 2007 r. nagrody otrzymało aż sześciu absolwentów Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska (pięciu z budownictwa i jeden  architektury).
• Od kilku lat fundacja General Electric wybiera 15 studentów do Programu stypendialnego dla Liderów. Co roku najwięcej stypendiów trafia do studentów Politechniki Łódzkiej. W roku 2007 otrzymało je 6 studentów, w tym pięciu
z Centrum Kształcenia Międzynarodowego oraz student z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.
• Na ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Niemieckiego dla Studentów Wyższych Uczelni technicznych Marcin Uramowski, student Centrum Kształcenia Międzynarodowego z kierunku Telecommunications and Computer Science, zajął drugie miejsce. Startowało 180 studentów z 16 uczelni.
• Nasi studenci mają także zdolności literackie. Praca Jana Obrębskiego, studenta Centrum Kształcenia Międzynarodowego, zajęła drugie miejsce
w konkursie na esej Erasmus- co to dla mnie znaczy ?, ogłoszonym przez Fundację Rozwoju Systemów Edukacji. Wpłynęło 35 esejów z całej Polski.
• Są również osiągnięcia sportowe. Nasi studenci walczyli dzielnie w tegorocznych Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych. Wśród politechnik zajęliśmy pierwsze miejsce w takich dyscyplinach jak: biegi przełajowe kobiet, karate shotokan - kumite, koszykówka kobiet. Zdobyliśmy indywidualnie 10 złotych medali (pływanie – 2, karate kumite – 3, lekkoatletyka – 5). W sztafecie 4x400 m, która podczas tegorocznych mistrzostw Europy zdobyła brązowy medal, startował nasz student Daniel Dąbrowski.
• Cieszymy się także, że wśród 10 finalistek konkursu Miss Polonia znalazły się dwie studentki Politechniki – to kolejny dowód, że kobieta może być nie tylko inżynierem, ale również inżynierem pięknym.
Gratulujemy Uniwersytetowi Łódzkiemu, że w konkursie Miss Polonia zwyciężyła jego studentka, a druga znalazła się w czołowej piątce.

 Informacje o osiągnięciach naszych studentów kieruję przede wszystkim do tych osób, które rozpoczynają studia, a szczególnie do 20-osobowej grupy, która podczas tej uroczystości otrzyma indeksy. Zwracam się do Was Młodzi Przyjaciele. Jesteście elitą wśród kandydatów na studia, i rzetelnie pracując w czasie studiów, możecie osiągać sukcesy podobne do tych, które wymieniłem. Serdecznie Wam tego życzę.

Wspomniane wcześniej działania, mające zachęcić młodzież do studiowania w Politechnice Łódzkiej, chyba przynoszą jakieś rezultaty, gdyż mimo głębokiego niżu demograficznego i ciągle jeszcze istniejącego w całej Europie ograniczonego zainteresowania studiami technicznymi wyniki rekrutacji nie są u nas złe. Do dziś przyjęliśmy na studia stacjonarne ok. 4400 osób, spośród 5800 kandydatów, ale rekrutacja trwa do 5 października i mamy nadzieję, że wypełnimy zaplanowany limit przyjęć. W tym momencie chciałbym podkreślić, że jesteśmy bardzo  zadowoleni z  podwojenia się liczby słuchaczy studiów podyplomowych – z 850 w 2005 do ponad 1600 w roku ubiegłym.
Mówiąc o wynikach rekrutacji, warto też wspomnieć o sukcesie związanym z końcem studiów. Z zadowoleniem informuję, że w 2006 roku wydaliśmy rekordową liczbę 2912 dyplomów.

Przedstawię teraz niektóre osiągnięcia dydaktyczne wydziałów w minionym roku akademickim;  wymienię osiągnięcia uznane przez dziekanów za najważniejsze.

• W minionym roku akademickim Wydział Mechaniczny uzyskał akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej dla kierunków Mechanika i Budowa Maszyn oraz Informatyka i Robotyka.
• Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki uzyskał pozytywną akredytację na 6 lat dla kierunku Elektronika i Telekomunikacja. Wszystkie kierunki studiów prowadzone na Wydziale mają akredytację zarówno państwowej Komisji Akredytacyjnej jak i Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych.
• Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności ponownie uzyskał akredytację Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku Biotechnologia.
• Wydział Organizacji i Zarządzania, dążąc do zwiększenia rangi studiów podyplomowych, uzyskał certyfikat akredytacji STOMOZ programów nauczania dla Studiów Podyplomowych „Zarządzanie w służbie zdrowia i elementy techniki medycznej.”
• Wydział Chemiczny uruchomił laboratorium jądrowego rezonansu magnetycznego ze spektrometrem 700 MHz.
• Wydział Inżynierii i Marketingu Tekstyliów uruchomił nowe kierunki studiów: Edukacja Techniczno-Informatyczna oraz Inżynieria Bezpieczeństwa Pracy- jest to kierunek międzywydziałowy.
• Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska utworzył Centrum Kształcenia Podyplomowego, w ramach którego prowadzi się 4 kierunki studiów podyplomowych – 2 w zakresie Architektury i 2 w zakresie Budownictwa.
Wszystkie są dofinansowywane z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej i zostały bardzo wysoko ocenione przez słuchaczy.
• Na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska wydano serię podręczników akademickich z inżynierii środowiska.
• Na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej aż pięciu studentów otrzymało stypendium ministra.
• Na Wydziale Organizacji i Zarządzania trzy koła naukowe zorganizowały ogólnopolskie sympozja studenckie pt. „Problemy współczesnej praktyki zarządzania”, „Funkcjonowanie firmy w realiach Jednolitego Rynku Europejskiego”, oraz „Sposób na pieniądz”. Uczestniczyli w nich studenci ze wszystkich uczelni technicznych w Polsce.

Przejdę teraz do działalności naukowo-badawczej uczelni. Ten obszerny temat szczegółowo przedstawiony jest w „Sprawozdaniu z działalności Politechniki Łódzkiej w 2006 r.” omówionym na czerwcowym posiedzeniu Senatu i umieszczonym w Internecie.
Kilka wątków przedstawiłem w moim przemówieniu podczas uroczystości majowego święta Politechniki. Dotyczyły one głównie udziału uczelni w Programach Ramowych Unii Europejskiej, Centrum Technologii Informatycznych oraz Centrum Innowacji i Transferu Technologii. W sierpniu ukazała się w mediach informacja, że wśród inwestycji o strategicznym znaczeniu dla kraju znalazło się sześć pozycji dotyczących województwa łódzkiego, w tym Centrum Technologii Informatycznych realizowane w okresie 2007 – 2010.

 Mówiąc o osiągnięciach naukowych, chciałbym z zadowoleniem podkreślić stały wzrost liczby publikacji w czasopismach z listy filadelfijskiej. W roku 2002 odnotowaliśmy 300 pozycji, a w 2006 roku 532. Wszyscy wiemy jak ważny jest ten wskaźnik przy ocenie poziomu naukowego uczelni. Aktywność naszych pracowników w międzynarodowych zespołach badawczych skutkuje też znacznym wzrostem wspólnych publikacji z partnerami zagranicznymi; w 2006 roku opublikowano 505 artykułów - o ponad 300 więcej niż w 2002 roku, który zapoczątkował stały wzrost publikacji.
 Publikacje pracowników, nowe opracowania, to wynik określonego wysiłku intelektualnego, który musi podlegać określonej ochronie.  Tuż przed wakacjami w uczelni wszedł w życie nowy Regulamin dotyczący własności intelektualnej. Jest to pierwszy, szczegółowy dokument tego rodzaju wśród uczelni regionu i jeden z pierwszych w Polsce. Ustanawia on jasne zasady korzystania z wyników pracy intelektualnej naszych pracowników, doktorantów i studentów.

Ważnym wskaźnikiem jest liczba stopni naukowych uzyskiwanych przez pracowników uczelni. Od kilku lat podkreślałem, że liczba doktoratów, habilitacji i tytułu profesora nie jest na miarę naszych oczekiwań i ambicji bycia w czołówce polskich uczelni. Zauważamy wzrost uzyskiwanych stopni doktora i z zadowoleniem przyjmujemy prawie dwukrotny wzrost liczby habilitacji w 2006 r. w stosunku do roku poprzedniego. By był on jeszcze bardziej znaczący, w tym roku zorganizowaliśmy pierwszą edycję konkursu o rektorski projekt habilitacyjny. Ma on za zadanie wspieranie młodych pracowników nauki, którzy nie ukończyli 35 lat, i pracują nad zakończeniem rozprawy habilitacyjnej.

Przedstawię teraz wybrane osiągnięcia naukowe wydziałów wskazane przez dziekanów.

• Na Wydziale Mechanicznym wdrożono produkcję warstw nanokrystalicznego diamentu na gwoździach śródszpikowych
• Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki obszernie rozwija międzynarodowe badania w Europejskiej Przestrzeni Naukowej w zakresie:
- jakości energii elektrycznej,
- technologii plazmowych dla potrzeb ochrony środowiska,
- mikroelektronicznych narzędzi sterowania dla akceleratorów jądrowych,
- technik przetwarzania obrazów dla zastosowań medycznych.
• Wydarzeniem naukowym na Wydziale Chemicznym było wygranie przez profesor Halinę Abramczyk konkursu na objęcie kierownictwa Katedry Marii Curie w Max-Born Institute. Pani Profesor uzyskała w tym roku nagrodę Prezydenta m. Łodzi, która będzie wręczona 15 października.
• Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie biotechnologia. Uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w tej dyscyplinie Wydział posiada jako jedyny w Polsce.
• Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska był organizatorem międzynarodowej konferencji na temat metod komputerowych w mechanice, która tradycyjnie odbywa się pod auspicjami Wydziału Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk oraz wybranej politechniki. Konferencja zgromadziła ponad 200 osób z 10 krajów.
• Na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej opracowanie jawnej postaci optymalnej strategii transferu ryzyka od ubezpieczyciela do reasekuratora zostało wyróżnione prestiżową nagrodą amerykańskiego Komitetu Aktuarialnej Fundacji AERF.
• Wydział Organizacji i Zarządzania wyróżnia prowadzenie badań nt. „Dialogu samorządu terytorialnego z sektorem organizacji non profit na podstawie doświadczeń wybranych państw Unii Europejskiej” oraz organizację panelu praktyków w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Zarządzanie Rozwojem Organizacji’, który zgromadził 70 uczestników w tym przedstawicieli wielu firm Łódzkich takich jak: Dalia, Rewon, Dell, BOT itp. oraz pracowników naukowych z całej Polski.
• Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska wdrożył w zakładach przemysłu włókienniczego DOLWIS w Leśnej technologię odzysku wody i ciepła ze ścieków. 

Proszę Państwa, przedstawione osiągnięcia naukowe wydziałów stanowią fragment długiej listy sukcesów, której nie mogę omówić w krótkim wystąpieniu. Musze uczynić jednak pewien wyjątek. Otóż Wydział Inżynierii i Marketingu Tekstyliów za kilka dni będzie uroczyście obchodził swoje 60-lecie. Wiemy, jak trudna jest sytuacja Wydziału, który w okresie przemian gospodarczych utracił potężne zaplecze przemysłowe – zarówno produkcyjne jak i rozwojowo-badawcze. Jednak od lat przemysł lekki odradza się, powstały setki małych przedsiębiorstw, a Wydział dostosowuje się do nowej sytuacji. Jednym z przejawów tych działań była we wrześniu kilkudniowa,  wielka konferencja o nazwie „Barwy włókiennictwa”, poświęcona innowacjom w przemyśle włókienniczym. Nasz wydział jest partnerem projektu „ Transformacja przemysłu tekstylno-odzieżowego z pracochłonnego w naukochłonny – LORISTEX”, a pracownicy Wydziału są autorami wielu nowatorskich opracowań; wymienię kilka z  nich:

• „Opracowanie technologii dzianin wytwarzanych z niedoprzędu bawełnianego i maszyny do stosowania tej technologii”. Ten wynalazek autorstwa profesora Kazimierza Kopiasa i Zbigniewa Wintera uzyskał Złoty Medal na Światowej Wystawie Wynalazków BRUSSELS EUREKA 2007 oraz otrzymał wyróżnienie ŁóDZKIE EUREKA 2007.
• Takie same wyróżnienia otrzymał „Włókienniczy wyrób wielowarstwowy” opracowany przez zespół profesora Marka Snycerskiego.
•   Złoty Medal i Grand Prix 12 Międzynarodowego Triennale Tkaniny Łódź 2007 otrzymał profesor Włodzimierz Cygan za pracę autorską „Orbitrek”.
• Zespół doktora Waldemara Machnowskiego otrzymał Srebrny Medal za „Uniwersalne stanowisko do badania palności wyrobów włókienniczych” oraz Brązowy Medal za „Stanowisko do badania przenikania ciepła przez wyroby włókiennicze poddane działaniu promieniowania cieplnego”.
• Brązowy Medal otrzymał także  zespół doktora Janusza Zięby za „Textroniczny sensor do pomiaru częstotliwości oddechów”.
• Profesor Józef Masajtis otrzymał Nagrodę Miasta Łodzi za osiągnięcia, które uczyniły Łódź światowym, naukowym centrum edytorskim w zakresie włókiennictwa. Otrzymał ją wspólnie z mgr. inż. Bogdanem Macem, absolwentem Politechniki, redaktorem naczelnym periodyku Fibres and Textile in Eastern Europe.

Na wizerunek Politechniki Łódzkiej składają się nie tylko osiągnięcia dydaktyczne czy naukowe, ale także inne działania skierowane do społeczeństwa Łodzi.
• Mówiłem w maju o utworzeniu Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej. Trzeciego września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w naszym liceum. Wzięli w nim udział m.in. marszałek województwa łódzkiego, wicewojewoda, prezydent Łodzi, przedstawiciele kuratorium, kościoła, władze uczelni i rodzice. Oczywiście na uroczystości tej najważniejsi byli uczniowie a trzeba dodać, że dostaliśmy pod opiekę wybitną młodzież. Mieliśmy 13 kandydatów na jedno miejsce, co było najwyższym wskaźnikiem w Łodzi.
• Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej, który uruchomił swoją filię w Konstantynowie
• Inną naszą inicjatywą jest umożliwienie mieszkańcom Łodzi zwiedzania historycznych obiektów, które znajdują się w naszym kampusie. W tym roku zaprosiliśmy Łodzian do wszystkich naszych pałacyków. Przewodnikami grup byli pracownicy Instytutu Architektury i Urbanistyki. Ta impreza spotkała się z ogromnym zainteresowaniem - wzięło w niej udział około 300 osób. Z dużą satysfakcją przyjęliśmy informację, że pałacyk rektoratu został wybrany przez czytelników Gazety Wyborczej na listę 10 najciekawszych obiektów Łodzi. W ramach tej akcji w sierpniowe popołudnie pałacyk zwiedziło kolejne 400 osób.
• Najnowszą naszą inicjatywą są spotkania z wybitnymi postaciami kultury polskiej, które odbywać się będą w każdy trzeci czwartek miesiąca - stąd przyjęta nazwa imprezy „Czwartkowe Forum Kultury”. Najbliższe spotkanie odbędzie się 18 października, a jego bohaterem będzie Ryszard Bonisławski, znany historyk i gawędziarz łódzki. W listopadzie gościć będziemy Teresę Żylis – Garę światowej sławy śpiewaczkę operową.

Dobre funkcjonowanie uczelni w dużym stopniu zależy od bazy materialnej; naszą stałą troską jest jej polepszanie  - zarówno przez remonty jak i inwestycje. Podczas święta uczelni w maju wspomniałem o zakończeniu prac budowlanych Centrum Kształcenia Międzynarodowego i o perypetiach przetargowych związanych zakupem mebli. Z radością mogę dziś zakomunikować, że podczas wakacji zakończono wyposażenie wnętrz i dokonano przeprowadzki Centrum z pałacyku do nowego, pięknego budynku, który jest jeszcze ładniejszy gdy wypełnili go studenci.
Podam informację, że studenci Centrum Kształcenia Międzynarodowego otrzymali także nowe legitymacje elektroniczne, opracowane w naszym Centrum Komputerowym. Jest to akcja pilotażowa, gdyż w przyszłym roku chcemy wydać takie legitymacje wszystkim studentom Politechniki.
Serdecznie dziękuję dyrektorowi Centrum doc. Tomaszowi Saryusz-Wolskiemu i jego współpracownikom za pomysł i przeprowadzenie tej inwestycji.


Kolejną inwestycją jest Ośrodek Badań Mikroelektroniki i Technik Informatycznych realizowaną w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych. Rozpoczęto adaptację części budynku Hali Technologicznej przy ul. Wólczańskiej 221/223 o powierzchni 3 400 m2 oraz wartości 12 mln. zł. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego obejmuje prace budowlane, adaptacyjne, rozbudowę i modernizację architektury budynku z lat 60.
Przeznaczeniem nowego budynku będzie nowoczesny ośrodek służący do prowadzenia działalności dydaktycznej i naukowo-badawczej. Projekt ośrodka jest ściśle powiązany z zakończonymi i realizowanymi przez Katedrę Projektami Unii Europejskiej. Prace budowlane zostaną zakończone w połowie przyszłego roku. Tutaj podziękowania kieruję do prorektora PŁ, kierownika Katedry prof. Andrzeja Napieralskiego.
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki podjął także inną ważną inwestycję, a mianowicie kompleksową termomodernizację sześciu budynków Wydziału wraz z modernizacją instalacji centralnego ogrzewania w tych obiektach. Przedsięwzięcie będzie realizowane do września 2008 r. Pierwszym etapem, realizowanym już w 2007 roku, jest modernizacja budynków Wydziału przy Al. Politechniki 11. Drugi etap prac, zaplanowany na rok 2008, obejmuje modernizację kompleksu budynków przy ul. Stefanowskiego 18/22.
Realizacja projektu wpłynie na zmniejszenie zużycia i obniżenie kosztów energii cieplnej o ponad 300 tys. złotych rocznie oraz przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Wydział otrzymał wsparcie finansowe w wysokości około miliona czterystu tysięcy euro na realizację tego projektu. Darczyńcami są: Norwegia, Islandia, Liechtenstein. Pragnę wyrazić gorące podziękowania władzom wydziału , a szczególnie panu Dziekanowi Andrzejowi Materce , za podjęcie inicjatywy kompleksowej termoizolacji budynków i skuteczne pilotowanie projektu w trudnej fazie negocjacji.

  Dobrze przebiega przebudowa i adaptacja starych pofabrycznych obiektów,w Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego na laboratoria i instalacje do badań eksperymentalnych technologii wykorzystania i przetwarzania energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Te prace, prowadzone są dzięki dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 6 milionów 800 tysięcy złotych i będą zakończone za  rok.
 Na zakończenie tej krótkiej charakterystyki działań inwestycyjnych chciałbym pokazać Państwu obecny stan zakupionej działki, (zdjęcia) dzięki której uzyskaliśmy zwarty kampus i teren pod budowę Centrum Sportu.

 Rozwój nauki oraz osiągnięcia dydaktyczne ściśle wiążą się z rozwojem kadry. W roku akademickim 2006/2007 nominacje na stanowisko profesora zwyczajnego otrzymali profesorowie:
Krzysztof Baranowski
Henryk Bem
Grzegorz Bujacz
Izabella Krucińska
Włodzimierz Kucharczyk
Józef Masajtis
Franciszek Rybicki
Piotr Szczepaniak
Jerzy Tomczyk
Stanisław Wysocki
Mykhaylo Yatsumirskyy
Marian Zaborski
Tytuł profesora otrzymali profesorowie nadzwyczajni PŁ
Artemiusz Czkwianianc
Zbigniew Gawroński
Edward Jezierski
Zbigniew Kaminski
Na  stanowisko profesora nadzwyczajnego PŁ zostało mianowanych 27 doktorów habilitowanych.
Stopień doktora  habilitowanego otrzymało 8 osób, a stopień doktora nadano 86 osobom.
 W minionym roku akademickim na emeryturę przeszło 67 pracowników, w tym 26 nauczycieli akademickich – z tej grupy 9 nauczycieli zostało ponownie zatrudnionych. Wszystkim składam w imieniu Senatu i własnym serdeczne podziękowania za  wieloletnią prace i wkład w rozwój uczelni.

 

Nie mogę pominąć w moim wystąpieniu spraw bolesnych. W minionym roku akademickim odeszli od nas na zawsze:
mgr Ewa Kobylińska
mgr inż. Tomasz Olejniczak
dr inż. Dariusz Witczak
Janusz Michałowicz

Zmarli także emerytowani nauczyciel akademiccy:
profesor Włodzimierz Surewicz
profesor Stefania Bachman
docent Marian Mieszkowski
Proszę o powstanie i uczczenie zmarłych chwilą ciszy …. Dziękuję

Kończąc, dziękuję niezmiernie serdecznie wszystkim pracownikom Politechniki Łódzkiej za ich ogromny wkład w funkcjonowanie i rozwój uczelni. Dziękując moim najbliższym współpracownikom:
prorektorom, dziekanom, członkom Senatu, dyrektorom instytutów i kierownikom katedr, kanclerzowi, kwestorowi, dyrektorowi osiedla akademickiego, kierownikom wszytkach jednostek organizacyjnych uczelni, samorządowi studenckiemu, obydwu związkom zawodowym, oraz moim współpracownikom z administracji rektorskiej.

Dziękuję Państwu za uwagę.


Data dodania:2007-10-04
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE