Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Spotkanie dwudzieste - 13 listopada 2009



W czwartkowy wieczór Aula Minor przypominała galerię sztuki. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć niektóre z obrazów naszego gościa – Pana Andrzeja Walczaka, twórcy i współwłaściciela grupy Atlas, uznanego fotografa, którego prace wielokrotnie prezentowane były na wystawach w kraju i za granicą.

Już jako student Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej rozpoczął swoją wieloletnią przygodę z fotografią. Wydaje mi się, że jestem tutaj legendą ze względu na 15 lat studiów. Robiłem wszystko, tylko się nie uczyłem, ale już wtedy marzyłem o zbudowaniu miasta XXI wieku – wspominał.

W 1991 roku wraz z dwójką swoich przyjaciół założył firmę Atlas, obecnie jedną z najlepiej rozpoznawanych polskich marek na rynku. Ten niebywały sukces w biznesie wykorzystał na rzecz działalności artystycznej – propagując i tworząc sztukę. Od paru lat kieruje galerią Atlas Sztuki, w której prezentuje prace współczesnych artystów.

Nasz gość z niezwykłym zaangażowaniem opowiadał o organizowanych przez siebie wystawach. Roman Opałka, David Lynch, Zbigniew Libera to tylko niektórzy twórcy, których dzieła można było podziwiać w ramach kolejnych pokazów w Atlasie.

Realizując swoją największą pasję, trzykrotnie objechał świat z „ciężkim aparatem fotograficznym”. Przez lata fotografia była dla mnie rodzajem mantry. Całe doświadczenie z Atlasem, czyli te wszystkie szpachlówki, tworzywa – one znajdują się w tych obrazach.

Kwintesencją mojej fotografii jest album o księdzu Janie Twardowskim. Było to dla mnie niezapomniane spotkanie z wielkim autorytetem.
 
Pasję fotografowania dzieli od niedawna z wizją budowy miasta XXI wieku – swojego największego marzenia od czasów młodości. To jedyny projekt w Polsce o takiej skali i rozmachu. Patronuje mu niezwykła postać rzeźbiarki Katarzyny Kobro, której imię będzie mieć rynek w Nowym Centrum Łodzi. Czegoś takiego jak Specjalna Strefa Sztuki nie ma nikt. Chcemy pokazywać sztukę całej Europy: Wschodniej i Zachodniej, a z Łodzi uczynić europejskie centrum sztuki współczesnej.

Data dodania:2009-11-24
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Filip Podgórski

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE