Spotkanie dwudzieste piąte – 24 maja 2010

„Erotyka – między prawdą a mitem”
Majowy wieczór z ludźmi kultury przyniósł spotkanie z prof. Zbigniewem Lwem-Starowiczem, uznanym psychiatrą i psychoterapeutą, ekspertem z dziedziny seksuologii.
Już na wstępie nasz gość podkreślił swoje bliskie związki z Łodzią, opowiadając o swych przodkach.
Mój pradziadek brał udział w powstaniu styczniowym w lasach zgierskich. Natomiast mój dziadek był współwłaścicielem zakładów włókienniczych Leonhardta, a także zbudował dom „pod Góralem”. Był również sponsorem pierwszej katedry łódzkiej. (…) Ja urodziłem się w Sieradzu jako wojenne dziecko – wspominał.
Profesor rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Najbardziej interesowała mnie psychiatra, ale czułem niedosyt i zacząłem studiować równolegle psychologię. Po ukończeniu psychiatrii, zacząłem specjalizować się w seksuologii.
Obecnie prof. Lew-Starowicz pełni funkcję dziekana Wydziału Rehabilitacji, gdzie wykłada rehabilitację seksualną. Był również ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie edukacji seksualnej, a także liderem programu edukacji seksualnej ONZ, co wspominał jako niełatwą pracę.
Profesor jest również prezesem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Od 1994 piastuje stanowisko krajowego specjalisty z zakresu seksuologii. Odpowiadając na pytanie o udany związek, tak radził zebranym:
Związek musi być oparty na wzajemnej fascynacji, między partnerami musi iskrzyć, dlatego zawsze ostrzegam przed małżeństwami z rozsądku. Szczególnie dotyczy to kobiet, gdyż mężczyźni są bardziej namiętni i szybciej głupieją. Jeśli któraś ze stron decyduje się na ślub, dlatego że to jest dobry człowiek i ma dobry charakter, to należy pamiętać, że sami sobie przygotowujemy piekło.

Data dodania:2010-12-09
Filip Podgórski