Spotkanie dwunaste - 18 grudnia 2008 r.

Ryszard Karczykowski – niekwestionowana gwiazda opery światowej. Świadczą o tym między innymi miejsca, w których występował: londyńskie Covent Garden, opera w Sydney, mediolańska La Scala, a także dyrygenci, z którymi współpracował: Zubin Meta, Mścisław Rostropowicz, Placido Domingo, Krzysztof Penderecki - to tylko niektórzy z nich.
Gość naszego grudniowego spotkania jest człowiekiem ze wszech miar nietuzinkowym. Kto z nas bowiem zdecydowałby się na „przejażdżkę” skuterem „Osa” ze Szczecina do Berlina na przesłuchanie do spektaklu? Lub nie bał się wywołać skandalu dyplomatycznego całując królową angielską w rękę na uroczystej, sylwestrowej premierze„Zemsty Nietoperza” (która zresztą była światowym debiutem Pana Karczykowskiego – 1970 r., Covent Garden). Takie anegdoty można by mnożyć. Miał być lekarzem i śpiewać w chórze „Poznańskie Słowiki” pod batutą Stefana Stuligrosza. Życie napisało jednak inny scenariusz i chyba wszyscy jesteśmy z tego zadowoleni… Niewątpliwą atrakcją tego spotkania była też swojego rodzaju loteria, w której nagrodą było odtworzenie jednej z arii Ryszarda Karczykowskiego.

Data dodania:2009-01-14
Filip Podgórski