Spotkanie piętnaste - 19 marca 2009 r.

„Ojczyzna polszczyzna” to chyba najbardziej znana realizacja gościa naszego marcowego spotkania – miłośnika i popularyzatora języka polskiego prof. Jana Miodka.
Obecnie prowadzi program „Słownik polsko@polski” emitowany na TVP Polonia.
Urodził się w 1949 roku w Tarnowskich Górach.
Gość opowiadał między innymi o swej młodzieńczej pasji – piłce nożnej. Stwierdził, że w czasach jego młodości nie było innej możliwości - każdy Ślązak był zakochany w futbolu. Jako ciekawostkę podał, że do matury posługiwał się wyłącznie śląską gwarą, która jak wiemy jest prawie całkowicie niezrozumiała dla mieszkańców reszty Polski. Miłość do polszczyzny zaszczepiła mu matka – nauczycielka języka polskiego.
W miarę rozwijania się spotkania Gość odkrywał przed publicznością coraz to nowe swoje pasje – na studiach śpiewał barytonem w chórze. Zresztą to właśnie dzięki chórowi poznał swoją przyszłą żonę – ona także w nim występowała.
Zdaniem Profesora polska ortografia jest o wiele łatwiejsza niż ortografia języka francuskiego czy niemieckiego. Co piątek ukazują się jego językoznawcze felietony w Dzienniku Łódzkim.
Rozwiał także często pojawiające się wątpliwości co do pisowni słowa „Internet” – dużą czy małą literą. Jako określenie międzynarodowej sieci – zawsze dużą. Ale w rozmowie typu: ”nadam ci to z mojego internetu” dopuszczalna już jest pisownia mała literą.

Data dodania:2009-05-26
Filip Podgórski