UTW_kronika_wydarzen

Wystawa prac plastycznych słuchaczy UTW PŁ

Wśród słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku PŁ uczęszczających do sekcji plastycznej mamy już nie tylko pasjonatów grafiki i malarstwa, ale również zrzeszonych plastyków amatorów, członków Związku Polskich Artystów Plastyków i członków Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. To właśnie dla nich zorganizowano kolejną wystawę prac plastycznych w Galerii Biblio-Art w Bibliotece Głównej Politechniki Łódzkiej

Pasja odgrywa ogromną rolę w życiu codziennym, będąc jego integralnym elementem. To coś, co napędza człowieka do działania. Jest motywacją, by się rozwijać i zmieniać swoje życie. To, jakie kto ma zdolności bardzo często determinuje wybór jego drogi życiowej. W wielu jednak przypadkach realizacja pasji jest możliwa dopiero po zakończeniu kariery zawodowej, kiedy odzyskujemy czas niezbędny na realizację marzeń. Wtedy właśnie „trzeci punkt widzenia” może zmaterializować się poprzez przelanie myśli i obserwacji na papier czy płótno.

Sekcja plastyczna podjęła działalność w 2006 roku i obecnie gromadzi ok. 30 uczestników. Prace słuchaczy UTW PŁ zaprezentowane na wystawie, powstawały na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. To zapiski form plastycznych stworzonych przez słuchaczy, którzy swoje pasje artystyczne rozwijają pod opieką wspaniałego artysty i pedagoga Marka Gajewskiego.

Techniki plastyczne zaprezentowane na wystawie są tak różne jak otaczający nas świat – zaskakujące i inspirujące! Pośród prac zrealizowanych metodami tradycyjnymi, na wystawie przedstawiono techniki zupełnie nieznane lub rzadko stosowane na świecie. Są grafiki druku wypukłego, prace na papierze modyfikowanym, w tym akwarele realizowane w zupełnie nowy sposób. Znajdziemy również obrazy i rysunki w technice sqraffito, w technice witrochromii lub będące połączeniem wielu technik.

Ogromnym plusem wystawy jest jej różnorodność – nie tylko technologiczna, ale też różnorodność wynikająca z indywidualnego podejścia do procesu opisywania otaczającego nas świata - mówi pan Marek Gajewski – opiekun grupy. Najlepszymi przewodnikami po wystawie byli słuchacze UTW PŁ skupieni w sekcji plastycznej UTW PŁ - twórcy prezentowanych prac. Z wykształcenia to księgowi, ekonomiści, nauczyciele, fizycy, chemicy, filolodzy, handlowcy, inżynierzy budownictwa i przemysłu włókienniczego i inni. Połączyło ich zamiłowanie do sztuki oraz chęć poszerzania wiedzy i poznawania świata w Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Trzeba pamiętać, że niemniej ważnym od samej pasji jest umożliwienie jej realizacji, poprzez stworzenie jak najlepszych warunków do przekazywania wiedzy, poznawania nowych technik malarskich i możliwości zaprezentowania swoich prac. Takim miejscem dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku stała się Politechnika Łódzka i wspaniała Galeria BIBLIO-ART w Bibliotece Głównej PŁ.

Data dodania:2020-04-03
Agnieszka Domińczyk-Kuderko