Badaczka z PŁ laureatką prestiżowej nagrody

Dr hab. inż. Agnieszka Ruppert, prof. PŁ z Wydziału Chemicznego została laureatką prestiżowej Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości.

dr hab. inż. Agnieszka Ruppert, prof. PŁ, fot. Jacek Szabela

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Agnieszka Ruppert, prof. PŁ:

Dzięki zastosowaniu nowych zaprojektowanych przez nas nanomateriałów otrzymywanie biopaliw stanie się łatwiejsze i dużo bardziej przyjazne dla środowiska. Synteza nanomateriałów opiera się na wykorzystaniu światła widzialnego i jest przeprowadzona w temperaturze pokojowej. Pozwala ona na otrzymanie nanocząstek metali pełniących rolę niezwykle aktywnych katalizatorów procesu otrzymywania biopaliw.

Badania docenione przez Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju są realizowane we współpracy z ośrodkami we Francji i Niemczech. Projekt Konkurencyjne katalizatory oparte na metalach nieszlachetnych do konwersji biomasy do związków o ważnym znaczeniu przemysłowym otrzymał finansowanie Narodowego Centrum Nauki w ramach programu SONATA BIS 6.

Dr hab. inż. Agnieszka Ruppert przez pięć lat odbywała staż podoktorski w Uniwersytecie w Utrechcie, a następnie w Instytucie Maxa-Plancka w Mülheim. Po powrocie na Politechnikę Łódzką rozpoczęła badania nad nowymi katalizatorami i nanomateriałami stosowanymi w wielu procesach związanych z ochroną środowiska.

Wyniki  jej badań są publikowane w prestiżowych czasopismach naukowych np.: ChemSusChem, Catal. Sci. Technol. Lauretaka nagrody współpracuje z renomowanymi ośrodkami za granicą, m.in. Shibaura Institute of Technology (Tokio) oraz z Uniwersytetem Kalifornijskim (Los Angeles).

O lauretce nagrody można też przeczytać w Biuletynie Informacyjnym Pl - Życie Uczelni.

Data dodania:2020-09-21
Małgorzata Trocha