Biodegradowalny materiał przeznaczony na cele opatrunkowe i higieniczne

Ze względu na potrzebę ograniczenia zanieczyszczenia środowiska, powszechnym trendem w technologiach materiałowych jest wykorzystywanie tworzyw biodegradowalnych.

W Katedrze Materiałoznawstwa, Towaroznawstwa i Metrologii Włókienniczej opracowano sposób formowania włóknin zgrzeblarkowych, igłowanych oraz formowanych techniką spod filiery, a także pianek i folii. Włókniny formowane spod filiery modyfikowane są w celu nadania im silnych właściwości hydrofobowych techniką plazmy niskotemperaturowej, tworząc warstwę przyskórną wyrobów higienicznych.

Ponadto na włókniny nanoszone są powłoki z kwasu alginowego, nadające im właściwości kojące i optymalne pH dla skóry człowieka. Włókniny spod filiery wykańczano również antybakteryjnie, uzyskując wyroby szpitalnicze – pościel i podkład szpitalny. Włókniny igłowane wykończano hydrofilowo, aby uzyskać warstwy chłonne oraz antybakteryjnie na warstwę oddzielającą w wyrobach higienicznych.

Technologia może znaleźć zastosowanie w produkcji materiałów opatrunkowych i higienicznych.

BIODEGRADOWALNY MATERIAŁ / WŁAŚCIWOŚCI ANTYBAKTERYJNE / MOŻLIWOŚĆ ŁĄCZENIA TECHNOLOGII

Katedra Materiałoznawstwa, Towaroznawstwa i Metrologii Włókienniczej

Data dodania:2019-07-17