Optomechatroniczne urządzenie do pomiaru stopnia oczyszczenia powierzchni materiału po obróbce strumieniowo-ściernej

Technologia może być wykorzystywana do pomiaru stopnia oczyszczenia powierzchni przed procesem nanoszenia powłok ochronnych lub dekoracyjnych bądź po ww. procesach służących do określenia jednorodności pokryć.

Jedną z podstawowych cech obróbki powierzchniowej jest prawidłowo przygotowana powierzchnia. Klasyczne metody kontroli opracowania powierzchni wykorzystują głównie pomiary w trybie kontaktowym, co dodatkowo ogranicza możliwości wykonania pomiaru.

Opracowany przez zespół Instytutu Inżynierii Materiałowej optomechatroniczny sposób bieżącej kontroli jakości obróbki powierzchniowej polega na tym, że fragment powierzchni poddawanej obróbce analizowany jest bądź może być w sposób ciągły w trakcie procesu produkcyjnego.

Odbiorcą technologii mogą być przedsiębiorstwa wytwarzające bądź dostarczające aparaturę kontrolno-pomiarową do obróbki powierzchniowej.

BEZPOŚREDNI POMIAR / NIEWIELKIE GABARYTY URZĄDZENIA / MOŻLIWOŚĆ STOSOWANIA W CIĄGU PRODUKCYJNYM

Instytut Inżynierii Materiałowej

Data dodania:2019-07-17