W Muzeum Politechniki Łódzkiej wśród zgromadzonych licznych dokumentów ilustrujących historię naszej Uczelni szczególne miejsce zajmuje Księga Pamięci Osób Zasłużonych dla Politechniki Łódzkiej.
Księga to dokument „otwarty” powołany do życia w 1987 roku. Rada Muzeum z jej przewodniczącym prof. Bronisławem Sochorem wystąpiła z inicjatywą gromadzenia i dokumentowania zasług osób, które w trudnych powojennych latach tworzyły zręby nowoczesnej uczelni technicznej. Projektodawcom zależało na zachowaniu w zbiorowej pamięci przyszłych pokoleń społeczności akademickiej dokonań osób, które z ogromnym zaangażowaniem współtworzyły Politechnikę Łódzką, jej wydziały, instytuty i katedry, organizowały pracownie naukowe, laboratoria i warsztaty, kompletowały aparaturę naukowo-badawczą i pomoce dydaktyczne oraz tworzyły nowe kierunki studiów. Władze uczelni poparły inicjatywę Rady Muzeum, a Senat Politechniki Łódzkiej zatwierdził zasady i tryb składania wniosków o wpis do Księgi Pamięci Osób Zasłużonych dla Politechniki Łódzkiej. W Księdze wraz z biogramami zasłużonych pracowników Politechniki Łódzkiej prezentowane są biogramy osób, które nie będąc pracownikami uczelni wspierały, rozwijały i umacniały pozycję naszej Alma Mater w mieście, kraju i na świecie.
Zasady i tryb umieszczania wpisu w Księga Pamięci Osób Zasłużonych dla Politechniki Łódzkiej określone są w Uchwale Nr 116/2020 Senatu PŁ z 28 października 2020 roku.
1. Achmatowicz Osman
2. Albert Michał
3. Aulich Jerzy
4. Bachman Bolesław
5. Barański Wojciech
6. Berger Eugeniusz
7. Birżyszko Wanda
8. Błasiński Henryk
9. Błocki Roman
10. Bochwic Bolesław
11. Borecki Czesław
12. Borowicz Jerzy
13. Boryniec Atanazy
14. Bratkowski Władysław
15. Brzeski Lech
16. Buchholtz Jan
17. Bukowski Jerzy
18. Burnat Leon
19. Chitruk Wiktor
20. Chrzczonowicz Stanisław
21. Chwalibóg Marian
22. Czyżewski Mieczysław
23. Dąbrowski Czesław
24. Dems Andrzej
25. Dmochowski Eugeniusz
26. Dobrzycki Jan
27. Dorabialska Alicja
28. Dowgird Roman
29. Dowkontt Jerzy
30. Drobnik Antoni
31. Duniewicz Wiktor
32. Dzierzbicki Stanisław
33. Farbotko Władysława
34. Filipiak Edward
35. Gajl Janusz
36. Galas Edward
37. Gluza Jerzy
38. Gogolewska Halina
39. Góra Józef
40. Gosztowt Wacław
41. Grosman Józef
42. Hasterman Zygmunt
43. Hausman Karol
44. Horwatt Włodzimierz
45. Illukowicz Helena
46. Iwaszkiewicz Witold
47. Jackiewicz Jan
48. Jabłoński Michał
49. Jakubowska Jadwiga
50. Janowski Witold
51. Janyst Janina
52. Jarzębiński Kazimierz
53. Jasionowicz Maria
54. Jaworski Czesław
55. Jezierski Eugeniusz
56. Józefowicz Edward
57. Justat Antoni
58. Kalinowski Wacław
59. Kaniewski Wiesław
60. Karniewicz Jan
61. Karpiński Henryk
62. Kazimierski Zbyszko
63. Kembłowski Zdzisław
64. Kiełbasiński Stanisław
65. Klimek Mieczysław
66. Kobza Waldemar
67. Kołaciński Tadeusz
68. Konczykowski Stanisław
69. Konorski Bolesław
70. Korewa Witold
71. Kornberger Zbigniew
72. Koryciński Marian
73. Kostrzewski Tadeusz
74. Kotarski Franciszek
75. Koter Tadeusz
76. Kotlewski Feliks
77. Kowalski Antoni
78. Kozdęba Jan
79. Kozłowski Maciej
80. Krajewska Kazimiera
81. Kroh Jerzy
82. Krysicki Włodzimierz
83. Kryszewski Marian
84. Krzemiński-Freda Henryk
85. Krzywicki Aleksander
86. Kucharski Jarosław
87. Kuczewski Stanisław
88. Kulesza Janusz
89. Kunicki Tadeusz
90. Kurowski Rajnold
91. Lanzendoerfer Jerzy
92. Lasocki Zygmunt
93. Leyko Jerzy
94. Łapiński Józef
95. Mączyński Kazimierz
96. Małecki Roman
97. Masior Stanisław
98. Mayer Józef
99. Medwadowski Janusz
100. Meissner Józef
101. Merc Włodzimierz
102. Michalski Jan
103. Michalski Henryk
104. Michalski Ludwik
105. Miller Danuta
106. Młodziński Jerzy
107. Morozowska Wiktoria
108. Morozowski Bronisław
109. Mostowski Ignacy
110. Moszczyński Piotr
111. Mrożewski Zdzisław
112. Musierowicz Stanisław
113. Mycielski Wojciech
114. Narolski Bogdan
115. Natkański Karol
116. Niedzielski Zygmunt
117. Nonas Narcyz
118. Nowakowska-Waszczuk Anna
119. Nowakowski Aleksander
120. Nowakowski Jerzy
121. Otto Edward
122. Oberman Helena
123. Peliński Stanisław
124. Pełczewski Władysław
125. Pfeifer Leon
126. Piątkiewicz Aleksy
127. Piotrowski Wacław
128. Piotrowski Zbigniew
129. Płonka Andrzej
130. Pogorzelski Witold
131. Pomykalski Zdzisław
132. Prindisz Paweł
133. Przanowski Karol
134. Pustelnik Czesław
135. Rachwalski Jerzy
136. Rafałowicz Jan
137. Reda Jan
138. Roszkowski Mirosław
139. Ruciński Jerzy
140. Sadowska Danuta
141. Samujłło Jerzy
142. Serwiński Mieczysław
143. Skarbiński Michał
144. Skorko Eugeniusz
145. Słowikowski Jan
146. Sobolewski Hipolit
147. Sochor Bronisław
148. Sołoniewicz Rajmund
149. Sołtan Andrzej
150. Sroczyński Adam
151. Stajniak Konstanty
152. Staniszewski Bogumił
153. Starczakow Walenty
154. Staszewski Lucjan
155. Stefanowski Bohdan
156. Stolle Stanisława
157. Stradowski Czesław
158. Suchar Marian
159. Suchowiak Wacław
160. Sulikowski Tadeusz
161. Szałkowski Zbigniew
162. Szczepański Zdzisław
163. Szmelter Jan
164. Szosland Janusz
165. Szreniawski Janusz
166. Szwarcsztajn Edward
167. Świątkowki Tadeusz
168. Terlikowski Władysław
169. Tołłoczko Bolesław
170. Trepka Edmund
171. Turska-Kuśmierzowa Eligia
172. Uklański Aleksander
173. Waszkiewicz Jadwiga
174. Wende Walenty
175. Wendorff Zofia
176. Werner Jan
177. Werner Jerzy
178. Wiktorowska Barbara
179. Wilkoszewski Bogumił
180. Will Arno
181. Wilska-Jeszka Jadwiga
182. Wiśniewski Stefan
183. Witekowa Stanisława
184. Witoszyński Czesław
185. Włodarczyk Zdzisław
186. Wojciechowski Bolesław
187. Wojciechowski Tadeusz
188. Wojno Tadeusz
189. Wojsznis Józef
190. Wojtkiewicz Wincenty
191. Wolf Leszek
192. Worpus Jerzy
193. Wroński Zbigniew
194. Zagrodzki Stanisław
195. Zając Henryk
196. Zakrzewski Juliusz
197. Zaorska Helena
198. Żarnowski Ludwik
199. Zawadzki Romuald
200. Zembrzuski Kazimierz
201. Żyliński Tadeusz