Prof. Bohdan Stefanowski Rektor PŁ w latach 1945-1948

Prof. Bohdan Stefanowski urodził się 17 czerwca 1883 r. w Lublinie. ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej w 1904 r., gdzie kolejno uzyskiwał tytuły doktora i doktora habilitowanego PŁ. W 1914 r. otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego.

W 1918 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie objął kierownictwo Katedry Termodynamiki Technicznej oraz Laboratorium Maszyn w Politechnice Warszawskiej. W 1945 r. Profesor Bohdan Stefanowski został „pełnomocnikiem Ministerstwa Oświaty dla zorganizowania Politechniki Łódzkiej w Łodzi z prawami, które przysługują rektorowi, Senatowi i radom wydziałowym szkół akademickich”. Już 8 maja przybył do Łodzi, rozpoczynając swój trzyletni okres wytężonej, wręcz tytanicznej pracy przy tworzeniu PŁ z trzema Wydziałami: Mechanicznym, Elektrycznym, Chemicznym oraz Odziałem Włókienniczym.

3 października 1948 r. w czasie uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego Politechnika Łódzka pożegnała swojego twórcę i pierwszego rektora, który wrócił do Politechniki Warszawskiej.