Data dodania 08.11.2021 - 09:51
Kategorie aktualności

Dwa roboty z Politechniki Łódzkiej: Ugryź i Sherlock zajęły pierwsze miejsca na podium w kategorii Line Following Enhanced w międzynarodowym konkursie Robotex International 2021 w Tallinie.


Image

Roboty do zawodów przygotowali studenci Koła Naukowego Robotyki SKaNeR na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ: Małgorzata Rogowska, Paweł Rogowski oraz Tomasz Smaż. To był już drugi start naszej drużyny w tych największych europejskich zawodach robotów.

Konkurencja, w której rywalizowali nasi studenci była bardzo silna, brało w niej udział 35 robotów z całego świata. -  Zawody polegają na jak najszybszym pokonaniu przez robota trasy wyznaczonej czarną linią na białym tle. W wersji Enhanced dodatkowo należało pokonać występujące na trasie przeszkody takie jak wzgórze, pochylnia, skrzyżowania, rozwidlenie dróg, cegła, oraz przejazd przez strefę z odcinkowym pomiarem prędkości - wyjaśniają studenci. Zespół SKaNeR wprowadził do finałów dwa roboty Ugryź i Sherlock  z czasami odpowiednio 32 i 34 sekundy.

Pomimo ograniczeń pandemicznych, w zawodach wzięły udział drużyny z ponad 20 krajów z całego świata, których roboty konkurowały aż w 12 kategoriach. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty, wystawy technologii robotycznych, w tym pojazdów autonomicznych oraz konferencja popularnonaukowa.