Data dodania 23.05.2023 - 11:50
Kategorie aktualności

Obchody 78. rocznicy powstania uczelni (24.05) były okazją do spotkania społeczności akademickiej z władzami województwa, miasta oraz licznie przybyłymi przedstawicielami przemysłu, a także wysłuchania przemówienia rektora PŁ, prof. Krzysztofa Jóźwika, dotyczącego osiągnięć uczelni, naukowców i studentów za ostatni rok akademicki.

Image

Politechnika Łódzka rozwija się dynamicznie, czego dowodem jest coraz silniejsza pozycja uczelni na arenie polskiego i światowego szkolnictwa wyższego. Znalazło to odzwierciedlenie w wynikach ewaluacji naukowej za lata 2017-2021. Rezultat jest znakomity. Z dwunastu ocenianych dyscyplin aż trzy otrzymały prestiżową kategorię A+. Są to nauki chemiczne, technologia żywności i żywienia oraz inżynieria chemiczna. Sześć dyscyplin otrzymało wysoką kategorię A, natomiast trzem przyznano B+. To jest ogromny sukces, który był możliwy dzięki zaangażowaniu i wysiłkowi wielu osób – pracowników badawczych, doktorantów oraz pracowników administracyjnych. Korzystając z obecności przedstawicieli dyscyplin naukowych, serdecznie dziękuję

- powiedział na wstępie swojego przemówienia prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.

Podczas spotkania zostały wręczone nagrody i wyróżnienia studentom, doktorantom oraz absolwentom za wybitne osiągnięcia oraz prace doktorskie i dyplomowe. Nagrodę Stowarzyszenia Wychowanków PŁ dla najlepszego absolwenta otrzymała mgr inż. Emila Brancewicz- Steinmetz z Wydziału Mechanicznego.

Po raz pierwszy w tym roku rozstrzygnięto na PŁ konkurs im. prof. Włodzimierza Krysickiego o nagrodę dyrektora Instytutu Matematyki PŁ, na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z matematyki stosowanej. Laureatką  pierwszej nagrody została Patrycja Rękorajska za pracę: Metody segmentacji klientów, opiekunem pracy licencjackiej był dr hab. inż. Przemysław Gordinowicz. Nagrodę  na najlepszą pracę magisterską  otrzymała Agnieszka Augustyniak za pracę: Funkcje agregujące i ich zastosowania w matematyce aktuarialnej, opiekun: dr hab. inż. Marek Kałuszka, prof. PŁ. Sponsorem obu nagród była firma Rossmann. W imieniu sponsora nagrodę wręczyła dyrektor Działu Personalnego firmy Rossmann -  Ilona Perużyńska-Zych oraz dyrektor Instytutu Matematyki, dr hab. Katarzyna Szymańska-Dębowska, prof. PŁ.

Pamiątkowe statuetki i dyplomy otrzymali również laureaci niedawno rozstrzygniętych konkursów o nagrody JM Rektora PŁ. Za najlepsze cytowanie nagrodę odebrał prof. Andrzej Bartoszewicz z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Za najlepszą publikację naukową została wyróżniona prof. Grażyna Budryn z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. Nagrodę dla najlepiej publikującej doktoranta odebrał mgr inż. Michał Komar z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Najmłodszą nagrodzoną autorką publikacji naukowej została Maria Brzezińska, studentka z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Nagroda za najbardziej wartościowe wdrożenie w 2022 r. została przyznana Instytutowi Maszyn Przepływowych PŁ.

Również tego dnia, na zakończenie urodzin, została odsłonięta pamiątkowa tablica, przygotowana przez społeczność akademicką Politechniki Łódzkiej dla zdobywcy tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2023 - Dębu Fabrykanta zwanego też Jagoszem.  - Chcemy w ten sposób upamiętnić ten wyjątkowy pomnik przyrody, który swoim majestatem codziennie nas zachwyca, podobnie jak wszystkich gości odwiedzających Park im. biskupa Klepacza na terenie kampusu naszej uczelni. Jesteśmy bardzo dumni z naszego utytułowanego sąsiada, pięknego Fabrykanta ­ - powiedział rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik, który osobiście odsłonił tablicę.


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image