Data dodania 08.12.2023 - 15:26

Politechnikę Łódzką (6.12.) odwiedził Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce - Marek Brzeziński, aby spotkać się ze studentami (fotorelacja).

Ambasador Brzeziński odwiedził Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ, gdzie spotkał się nie tylko z władzami uczelni, ale przede wszystkim ze studentami IFE, dla których wygłosił inspirujący wykład zakończony sesją pytań i odpowiedzi. Pomimo napiętego harmonogramu, zdołał poruszyć wiele ważnych tematów, skupiając się przede wszystkim na konflikcie w Ukrainie i pomocy, jakiej Polacy udzielili i wciąż udzielają uchodźcom, ale również na wyjątkowej, społecznej mobilizacji młodego pokolenia.

– W Polsce dzieje się teraz coś wyjątkowego. Jeżdżąc po kraju od prawie 2 lat widzę mobilizację, zwłaszcza młodych ludzi, którzy pokazują się światu robiąc rzeczy większe niż oni sami. Świat i Ameryka widzą, że dzieje się coś wyjątkowego, i to dzięki wam. Widzimy wrażliwość wobec tego, co dzieje się obok, w Ukrainie. Widzimy tutaj to, co najlepsze w człowieczeństwie – podkreślił na początku wystąpienia. Wspomniał również o niedawnych wyborach do parlamentu. – Muszę wspomnieć też o mobilizacji obywatelskiej, którą świat widział w Polsce 15 października tego roku. Rekordowa liczba młodych ludzi, którzy poszli na głosowanie i godzinami czekali w kolejkach, jest globalną inspiracją. To dla mnie zaszczyt, że mogę dzisiaj stanąć przed wami.

Wizyta ambasadora USA w PŁ, fot. Jacek Szabela

Podczas półgodzinnego wykładu odniósł się również do zagadnień priorytetowych dla Ambasady USA, takich jak wspieranie zdrowia psychicznego, równość płci czy bezpieczeństwo energetyczne. Mówił także o partnerstwie militarnym Polski i Stanów Zjednoczonych oraz potencjale naszego kraju w kontekście innowacji. – Na tej sali są przyszli liderzy innowacji. Potencjał Polski, dotąd niedoceniony, jest dopiero odkrywany. Jestem pewien, że wasza innowacyjność i kreatywność przyczynią się do wielu pozytywnych zmian. Z ogromnym optymizmem patrzę na przyszłość gospodarczą tego kraju – stwierdził Ambasador Brzeziński.

Najlepszym potwierdzeniem słów Ambasadora było spotkanie z przedstawicielami kół naukowych PŁ. Studenci z Lodz Solar Team, Gust Project, Raptors oraz Iron Warriors mieli wyjątkową możliwość zaprezentowania swoich wynalazków i rozmowy. Na zakończenie wizyty odbył krótką przejażdżkę bolidem Eagle Two.