Ranking uwzględnia kategorie: prestiż, absolwenci na rynku pracy, wynalazczość, potencjał naukowy, efektywność naukowa, publikacje, warunki kształcenia, umiędzynarodowienie oraz finanse. Jak podkreśla prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ:
Jestem bardzo dumny z awansu Politechniki Łódzkiej. Od lat wzmacniamy swoją pozycję nie tylko na arenie krajowej, ale też globalnie. Tym bardziej cieszy, że PŁ uplasowała się najwyżej wśród uczelni technicznych właśnie w kategorii umiędzynarodowienie. Chcę zwrócić też uwagę na coraz wyższe lokaty w aspekcie prestiżu, potencjału naukowego oraz warunków kształcenia.
Jednym z największych atutów uczelni pozostają potencjał naukowy, umiędzynarodowienie oraz sytuacja absolwentów na rynku pracy. Politechnika Łódzka została sklasyfikowana w czołowej dziesiątce rankingu w tych trzech kategoriach.
Coroczne zestawienie przygotowywane jest z myślą o kandydatach na studia, stojących przed wyborem rodzaju kształcenia. Zestawienie Perspektyw obejmuje także kierunki studiów. Politechnika Łódzka odnotowała awans architektury, biotechnologii, AI&Data Science oraz zarządzanie.
Pięknie dziękuję całej naszej społeczności za pracę i zaangażowanie na rzecz Politechniki Łódzkiej. Dzięki niej wszyscy możemy dziś czuć satysfakcję i radość
- powiedział prof. Krzysztof Jóźwik.
Ranking organizowany jest, począwszy od 2000 r. Kapituła pracuje pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
Tegoroczne wyniki potwierdzają, że PŁ pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków kształcenia technicznego w Polsce, skutecznie łącząc wysoką jakość nauczania, działalność naukową oraz gwarantuje znalezienie dobrze płatnej pracy po ukończeniu studiów.