Data dodania 29.03.2021 - 11:13
Kategorie aktualności

W rankingu Polskiego Radia "INNOWACJE 2021", promującym nowatorskie projekty, produkty i usługi opracowane przez uczelnie i firmy, drugie miejsce w kategorii najlepsze rozwiązanie ekologiczne zajęły biodegradowalne maseczki z PŁ.
 

Image

Nagrodzone maseczki zostały opracowane przez naukowców z Politechniki Łódzkiej z Instytutu Materiałoznawstwa Tekstyliów i Kompozytów Polimerowych przy współpracy z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy i Instytutem Biopolimerów i Włókien Chemicznych w ramach projektu Biogratex, którego liderem była prof. Izabella Krucińska.

Innowacyjne i przyjazne środowisku maseczki powstały na  Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ.  Wyróżnia je fakt, że znikają w warunkach kompostowych już po 6 tygodniach. Są wykonane z biodegradowalnego poliaktydu - polimeru otrzymywanego w wyniku syntezy kwasu mlekowego i zawierają specjalny filtr zatrzymujący nawet do 95 proc. zanieczyszczeń i patogenów. Naukowcy pracują teraz nad funkcją antywirusową maseczki.

Ranking INNOWACJE 2021 podzielony jest na cztery kategorie: najlepszych rozwiązań ekologicznych, społecznych, usługowych i jakościowych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Patronem medialnym rankingu  jest Polska Agencja Prasowa.

Przypominamy materiał filmowy przygotowany przez Centrum Multimedialne Politechniki Łódzkiej - "Maseczki biodegradowalne" do cyklu "Czas nauki" na platformie PIONIER.