Data dodania 28.05.2024 - 12:57
Kategorie aktualności

Politechnika Łódzka zaprezentowała nowoczesną przestrzeń z industrialną nutą, w której na 1000m2 znajdują się laboratoria wyposażone w sprzęt do realizowania kreatywnych projektów z wielu dziedzin. Takie miejsca są w niewielu uczelniach w Polsce.

Image

Laboratorium projektowania uniwersalnego jest przeznaczone dla całej uczelni. Jego potencjał może być wykorzystany niezależnie od kierunku studiów – podkreślał rektor prof. Krzysztof Jóźwik w czasie otwarcia prezentującego możliwości przestrzeni nazwanej Design-4-All.- Jest to przestrzeń idealna do kreowania i realizowania ciekawych pomysłów, szczególnie tych, które potrzebują technik i narzędzi do szybkiego prototypowania. To tu studenci mogą poznać podstawy metodyki projektowania uniwersalnego z myślą o osobach ze zróżnicowanymi potrzebami.

Znajdują się tu trzy laboratoria, o których mówił prof. PŁ Grzegorz Granosik kierujący całością przedsięwzięcia.

FabLab, daje możliwość realizacji własnych projektów, m.in. dzięki takim urządzeniom jak farma drukarek 3D, ploter laserowy, termoformierka oraz frezarki i tokarki sterowane numerycznie.

LabVR jest miejscem, w którym króluje rzeczywistość wirtualna i sprzęt pozwalający na doznawanie i pokonywanie w niej różnych emocji, np. odczuwania ciąży, niepełnosprawności, strachu, czy… turbulencji. Specjalna przestrzeń z amortyzująca podłogą zapewni, że gdy zdarzy się upadek podczas ćwiczeń w VR, to będzie on bezpieczny.

LabASE- to laboratorium analiz i symulacji ergonomicznych, wyposażone m.in. w system przechwytywania ruchu ciała, monitorujący aktywności fizyczne czy rejestrujący tętno. Z kolei symulator niepełnosprawności i starości jest bardzo pomocny przy projektowaniu wyrobów, stanowisk pracy i przestrzeni użytkowych.

Poza laboratoriami w Design-4-All jest sala coworkingowa, w której studenci mogą prowadzić projekty oraz sala seminaryjna.

Image
Image
Image
Image