Data dodania 12.09.2023 - 08:03

Sandra Zarychta, doktorantka w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej (IDS) Politechniki Łódzkiej została laureatką nagrody na Najlepszą Prezentację Posterową na międzynarodowej konferencji Dynamics Days Europe 2023, która odbyła się (3-8.09) w Neapolu.

Młoda naukowczyni została nagrodzona we Włoszech za poster: „Numerical and experimental investigation of a discontinuous capsule drive with the use of Fourier series-based method of control optimization”.

Sandra Zarychta kształci się w IDS w dyscyplinie Inżynieria mechaniczna, jej promotorem głównym jest prof. Jerzy Wojewoda, a pomocniczym dr inż. Marek Balcerzak, obaj naukowcy pracują w Katedrze Dynamiki Maszyn na Wydziale Mechanicznym PŁ.  Zaprezentowane przez nią na konferencji wyniki są częścią grantu badawczego PRELUDIUM finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

​ Image Sandra Zarychta i jej nagrodzony poster, fot. arch. prywatne
Sandra Zarychta i jej nagrodzony poster, fot. arch. prywatne

Nad czym konkretnie pracuje nagrodzona doktorantka w PŁ?:

Przedmiotem moich badań jest sterowanie optymalne układów mechanicznych z nieciągłościami, które w mechanice mogą być powodowane m.in. przez uderzenia czy tarcie suche. W ramach grantu PRELUDIUM stosowana jest nowa metoda szacowania sterowania optymalnego, oparta na szeregu Fouriera. Dzięki niej funkcja sterująca może zostać opisana pewną liczbą parametrów, które następnie mogą być optymalizowane numerycznie

- wyjaśnia Sandra Zarychta.

Dynamics Days Europe to seria dużych, międzynarodowych konferencji prowadzona od 1980 roku, stanowi europejskie forum dla rozwoju teorii i zastosowań dynamiki. Od ponad 40 lat gromadzi naukowców z różnych dziedzin, w tym fizyki, matematyki i inżynierii, którzy prowadzą interdyscyplinarne badania w dziedzinie nauk nieliniowych.

W tegorocznej XLIII konferencji w Neapolu wzięło udział około 400 uczestników z 50 krajów: studentów, absolwentów, doktorantów, badaczy i pracowników akademickich.