Data dodania 23.05.2024 - 13:08

Prof. Małgorzata Iwona Szynkowska - Jóźwik, dziekan Wydziału Chemicznego PŁ, została wybrana na przewodniczącą Komitetu Nauk Chemii Analitycznej PAN w kadencji 2024-2028. Pani Profesor jest pierwszą kobietą, która pokieruje tym Komitetem.

W swoich badaniach prof. Szynkowska - Jóźwik specjalizuje się w chemii analitycznej, chemii środowiska, chemii sądowej, fizykochemii powierzchni, katalizie heterogenicznej i fotokatalizie. Koncentruje się wokół zastosowania współczesnych technik badawczych w rozwiązywaniu wybranych zagadnień z zakresu analizy śladowej i uzyskaniu (jakościowych i ilościowych) informacji z różnych dziedzin, obejmujących kryminalistykę, stomatologię, ochronę środowiska, badania surowców i wyrobów włókienniczych, analizę dzieł sztuki.

Prof. Małgorzata Iwona Szynkowska - Jóźwik pełni w środowisku chemików szereg ważnych funkcji. Jest prezydentem międzynarodowego stowarzyszenia Association of Chemistry and the Environment, kierownikiem dyscypliny nauki chemiczne PŁ, która po raz pierwszy w ostatniej ewaluacji (2022 r.) uzyskała najwyższą kategorię naukową A+.

Pani Dziekan jest członkiem m.in.:  Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, Polskiego Klubu Katalizy PTChem, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Kieruje projektem „InterChemMed – Interdyscyplinarne studia doktoranckie łódzkich uczelni publicznych”, realizowanym przez cztery wydziały łódzkich uczelni publicznych PŁ, UŁ i UMed.