Data dodania 19.04.2022 - 11:38

850 tys. zł kosztowała modernizacja pomieszczeń w Katedrze Aparatów Elektrycznych na Politechnice Łódzkiej. W nowoczesnych laboratoriach został zainstalowany najnowszy sprzęt związanych z automatyką budynkową, systemami ogrzewania i klimatyzacji, a także z systemami bezpieczeństwa i rozwiązaniami IT.

W czwartek, 14 kwietnia, na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki uroczyście oddano do użytku inteligentne piętro - to część wielkiego projektu Interdyscyplinarnego Centrum Badawczo-Rozwojowego Zaawansowanych Materiałów i Inteligentnych Systemów Zarządzania w Budownictwie 2020+ realizowanego w PŁ.

- Katedra Aparatów Elektrycznych została wyposażona w systemy: kontroli dostępu do pomieszczeń, oświetlenia, HVAC, bezpieczeństwa, zasilania i system centralny. Dodatkowo zamontowano układy pomiarowe prądów i napięć, czujniki jakości powietrza, stację pogodową i aktuatory wraz rejestracją zużycia energii i analizą jakości mediów. Rozwiązania zostały zwizualizowane na panelach operatorskich i stacjach serwerowych – wyjaśnia prof. Piotr Borkowski, kierownik katedry.

Zamontowane w budynku systemy inteligentne wymuszają konieczność ich integracji, monitorowania i nadzorowania. Analiza zebranych danych może znacząco poprawić wydajność energetyczną i obniżyć koszty eksploatacji.

Zrealizowana, w prawie 80 proc. z Funduszy Europejskich, inwestycja umożliwia również współpracę z przemysłem i producentami rozwiązań dla nowoczesnej automatyki budynkowej.

Więcej na temat modernizacji na Wydziale EEIA w Biuletynie Informacyjnym PŁ - Życie Uczelni.