Data dodania 20.09.2021 - 09:38

Zachęceni sukcesem, jakim była realizacja projektu woonerfu na ul. Stefanowskiego w poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego, studenci Koła Naukowego CIRKULA zgłosili do tegorocznego BO kolejną przestrzeń, która upiększy bezpośrednie otoczenie Politechniki Łódzkiej. Tym razem chodzi o ul. ks. Ignacego Skorupki, przy której mieści się m.in. rektorat PŁ.

- Nasza koncepcja zakłada diametralną zmianę wyglądu tego fragmentu ul. Skorupki, w bezpieczne, zanurzone w zieleni i reprezentacyjne miejsce z uspokojonym ruchem samochodowym, które podkreśli piękno architektury siedziby Rektoratu  PŁ. Koncepcja zakłada także miejsca parkingowe, które znajdą się na zielonych, przepuszczalnych powierzchniach, co byłoby ewenementem wśród śródmiejskich ulic. Działania te „odzyskałyby” około 22 proc. obecnie zabetonowanej przestrzeni ulicy,  a to wpisywałoby się w światowe trendy w polityce miejskiej oraz ekologicznej -  mówi inż. Wojciech Dolecki, student PŁ i pomysłodawca innowacyjnych zmian.

Woonerf na ul. Skorupki połączyłby wcześniej wyremontowaną część tej ulicy przy bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki oraz odnowioną ul. Stefanowskiego. Dzięki temu Łódź zyskałaby długi, zielony ciąg komunikacyjny w centrum miasta. Projekt przewiduje także nasadzenia drzew i ozdobnych krzewów. Nowe otoczenie stanie się uzupełnieniem parku im. ks. bp. Michała Klepacza.

Głosowanie w BO odbędzie się w dniach 1 - 15 października (w formie papierowej) oraz 1 - 29 października (elektronicznie). Zachęcamy całą społeczność akademicką Politechniki Łódzkiej do oddawania głosów na projekt ponadosiedlowy LO34 "Przeszyci zielenią 2.0" - woonerf na ul. Skorupki.

- Opis na stronie BO dotyczy pierwotnej wersji projektu obejmującego także narożną działkę przy skrzyżowaniu z ulicą Wólczańską. Ze względu na przepisy oraz własność nieruchomości, należało wprowadzić zmiany i ograniczyć zakres tylko do ulicy Skorupki - wyjaśnia inżynier Dolecki, prezes SKN CIRKULA.

Plakat promujący projekt Przeszyci zielenią 2.0 w BO 2021