Data dodania 14.09.2022 - 10:58

W Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki  PŁ przeprowadzono, po raz pierwszy w Łodzi, testy transmisji kryptograficznych za pomocą urządzeń typu QKD – Quantum Key Distribution, czyli Kwantowej Dystrybucji Kluczy.

"Alice" i "Bob" - para urządzeń kryptograficznych QKD "Armos" arch. autora

- Akademickie wakacje pozwoliły na przeprowadzenie niezwykle interesujących, pionierskich prac z zakresu informatyki kwantowej w Politechnice Łódzkiej - napisał dr inż. Mirosław Sopek w Życiu Uczelni PŁ.

Urządzenia udostępniła łódzka firma Quantum Blockchains – oficjalny partner firmy QNU Labs z Bangalore w Indiach. Urządzenia klasy QKD pozwalają na realizację transmisji kluczy szyfrujących do zastosowań kryptograficznych w sposób, który gwarantuje absolutne bezpieczeństwo przesyłanych danych.

Więcej na temat innowacyjnych badań w Biuletynie Informacyjnym PŁ - Życie Uczelni.