Data dodania 11.01.2024 - 13:11

Poznaliśmy wyniki konkursu „Ekologiczny magister i doktor” organizowanego po raz 10. przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Spośród ogłoszonych laureatów czworo jest związanych z Politechniką Łódzką.

Trzech laureatów pochodzi z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska (WIPOŚ). Nagrodę w kategorii ekologiczny doktor otrzymał dr inż. Dawid Zawadzki za pracę: “Innovative Method for Computer-Aided Rapid Prototyping of Tailor-Made Internals for Rotating Packed Beds for Absorption Process”, której promotorem był dr hab. inż. Maciej Jaskulski, prof. PŁ z Katedry Inżynierii Środowiska.

W kategorii ekologiczny magister nagrody zdobyli dwaj absolwenci WIPOŚ, którzy pisali prace magisterskie w Katedrze Inżynierii Molekularnej:

• mgr inż. Sebastian Bujnowicz zdobył nagrodę za pracę: „Opracowanie warunków procesu oczyszczania ścieków włókienniczych metodą elektro-Fenton w skali przemysłowej”, przygotowaną pod kierunkiem dr hab. inż. Lucyny Bilińskiej, prof. PŁ.
  • mgr inż. Bartosz Panek za pracę: „Dobór plazmowo wytwarzanych nanohybrydowych katalizatorów na bazie tlenków metali do procesu uwodornienia CO2”  opracowaną pod kierunkiem prof. Jacka Tyczkowskiego.

Trzecią nagrodę w tej kategorii zdobyła mgr inż. Paulina Golis, absolwentka Wydziału Chemicznego PŁ. Nagrodzono jej pracę dyplomową: „Preparatyka i badania nowych sorbentów siarkowodoru z rudy darniowej, osadu pofiltracyjnego z uzdatniania wody podziemnej i gipsu syntetycznego”, wykonaną pod kierunkiem dra inż. Andrzeja Żarczyńskiego z Instytut Chemii Ogólnej i Ekologicznej PŁ.

Nagroda dla laureatów konkursu za pracę doktorskie wynosiła 12 tys. zł, a za prace magisterskie 7 tys. zł.

Celem Konkursu"Ekologiczny magister i doktor" jest wybór najlepszych pod względem naukowym i praktycznym prac magisterskich oraz rozpraw doktorskich, powstałych w uczelniach mających siedzibę na terenie województwa łódzkiego, dotyczących wybranych obszarów tematycznych w ochronie środowiska.