Data dodania 17.02.2023 - 13:25

Aż 7 zwycięskich projektów promujących nauki w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), to wnioski zgłoszone do konkursu Łodzi Akademickiej przez studentów oraz uczniów Liceum Politechniki Łódzkiej.

Na początku lutego zostały ogłoszone wyniki konkursu grantowego „Łódź akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2023".  Dofinansowanie otrzymało 18 projektów. Prezentacja dwóch zwycięskich zgłoszeń odbyła się (16.02) w Politechnice Łódzkiej w garażu studentów PŁ z Koła Naukowego "Miłośników Motoryzacji":

• Iron Warriors w dwóch odsłonach – elektryczny Eco Arrow 2 i spalinowy Eco Arrow 3  - dofinansowanie udziału zespołu Iron Warriors w międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon oraz Albi Eco Race - 15 500 zł,
  • Organizacja w Łodzi finału konkursu F1 in Schools Poland – Fundacja Academya - 24 498 zł.

F1 in Schools Poland to będzie pierwsza w historii polska edycja międzynarodowego konkursu pod oficjalnym patronatem Formuły 1. Jest to też największy na świecie konkurs dla młodzieży w obszarze STEM (Science Technology Engineering Mathematics). F1 in Schools istnieje od 20 lat w ponad 50 krajach. Dzięki wsparciu sponsorów, partnerów i Urzędu Miasta Łodzi, będzie miał miejsce również w Polsce.

Pierwszy polski finał odbędzie się 14 maja w Zatoce Sportu PŁ w Łodzi. Zwycięskie zespoły otrzymają przepustkę do finałów światowych, które zaplanowane są na wrzesień 2023 w Singapurze. Obecnie do udziału w finale przygotowuje się 26 drużyn z całej Polski, w wieku 11-19 lat.

Pozostałe nagrodzone projekty z PŁ to:

• GUST – Generative Urban Small Turbine -udział w konkursie International Student Wind Turbine Challenge w Holandii – grupa nieformalna – GUST Project – 17 298 zł
  • 3. Łódzkie Dni Informatyki 2023 – Fundacja Politechniki Łódzkiej – 18 999 zł
  • Drużyna Raptors udział w zawodach łazików marsjańskich CIRC 2023 – grupa nieformalna – Koło Naukowe robotyki SKaNeR – 17 505 zł
  • W chmurach z liczbami to projekt zgłoszony przez grupę Newton Room Aviacja związaną z Liceum Ogólnokształcącym PŁ, który otrzyma dofinansowanie w kwocie - 21 582 zł.
  • Konkurs Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych będzie miał w 2023 swoją 15. edycję. Towarzyszy mu hasło Gamedev rodzi się w Łodzi, a impreza otrzyma dofinansowanie - 22 500 zł.

Źródło: Młodzi w Łodzi