Data dodania 07.10.2021 - 14:16

Znani i utytułowani sportowcy związani z Łodzią i regionem zostali ambasadorami Europejskich Igrzysk Akademickich 2022. Certyfikaty wręczył im prof. Witold Pawłowski, prorektor ds. studenckich PŁ, podczas oficjalnej prezentacji zawodników w Zatoce Sportu PŁ.

Twarzami europejskich igrzysk studenckich zostali: Dorota Banaszczyk, Kajetan Duszyński oraz Adam Kszczot. To sportowcy, którzy związani są nie tylko z Łodzią, ale także z Politechniką Łódzką – organizatorem European Universities Games (EUG) 2022.

Dorota Banaszczyk jest pierwszą Polką, która wywalczyła mistrzowski medal w karate olimpijskim. Na Politechnice Łódzkiej studiuje inżynierię biomedyczną. Kajetan Duszyński to złoty medalista igrzysk olimpijskich w Tokio w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Jest doktorantem na PŁ. Z kolei Adam Kszczot - multimedalista mistrzostw Europy i świata w biegu na 800 metrów, jest absolwentem PŁ.

W drużynie Ambasadorów EUG 2022 są również siatkarki ŁKS Commercecon Łódź, które w tym roku zdobyły brązowy medal mistrzostw Polski oraz PGE Skra Bełchatów - od lat liderzy na siatkarskich parkietach Plusligi. W imieniu łódzkiej drużyny certyfikaty odebrały Martyna Grajber i Krystyna Strasz – siatkarki reprezentacji Polski. Natomiast PGE Skrę Bełchatów reprezentowali: Mateusz Bieniek, Damian Schulz (czołówka kadry narodowej) oraz Kacper Piechocki, libero bełchatowskich drużyny. Do tego grona dołączył tenisista Kamil Majchrzak - zawodnik AZS Łódź.

Znani i popularni zawodnicy będą propagować sport akademicki, aktywność ruchową dla wszystkich oraz łączenie nauki ze sportem.  Ich rolą będzie również pomoc w umacnianiu marki łódzkich EUG 2022 - największego wydarzenia sporu akademickiego w Polsce od czasu zimowej Uniwersjady 2001 w Zakopanem. Sportowcy będą także promować Łódź jako jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce, miasto przyjazne, otwarte i atrakcyjne turystycznie.

Europejskie Igrzyska Akademickie 2022 będą wspólnym świętem środowisk akademickich. Dlatego w prezentacji Ambasadorów EUG 2022 uczestniczyli także przedstawiciele łódzkich uczelni. W gronie organizatorów igrzysk są: Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Pierwszą uczelnię reprezentował na spotkaniu prof. Zbigniew Kmieciak, prorektora UŁ, drugą natomiast Krzysztof Bortnik, kierownik Centrum Sportu UMed w Łodzi.

Organizatorem EUG 2022 jest również Akademicki Związek Sportowy. Przedstawicielem AZS podczas konferencji prasowej była dr Ewa Brochocka – dyrektor Centrum Sportu PŁ.

Partnerami instytucjonalnymi wydarzenia są łódzkie szkoły artystyczne: Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna.

Organizatorzy planują, że na Europejskie Igrzyska Akademickie 2022 przyjedzie do Łodzi ponad 5000 zawodników z 40 krajów europejskich. Sportowcy będą walczyć o medale w 20 dyscyplinach. Arenami igrzysk będą łódzkie obiekty sportowe.