Data dodania 07.11.2022 - 13:37

TVP Łódź w ramach cyklu "Skarby Łodzi" przygotowała specjalny odcinek poświęcony zbiorom pamiątek historycznych znajdujących się w Muzeum Politechniki Łódzkiej.

O niektórych eksponatach zgromadzonych w Muzeum PŁ opowiada dr Łukasz Grzejszczak - historyk sztuki pracujący w Instytucie Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.

Muzeum Politechniki Łódzkiej powstało w 1985 roku - w roku jubileuszu 40-lecia uczelni. O jego historii opowiadają: Małgorzata Wilbik, dyrektor Muzeum i Krystyna Popiel. Od 2000 roku zajmuje pomieszczenia najstarszej części fabryki Szaji Rosenblatta – łódzkiego przedsiębiorcy, założyciela fabryki. Gromadzi liczne kolekcje naukowe, a w tym odcinku jest mowa o oznakach godności rektorskiej - są nimi mi.in. berło i pelerynka.

Zapraszamy do obejrzenia materiału.