Data dodania 10.05.2023 - 13:19

W Zatoce Sportu PŁ po raz pierwszy w Polsce, 14 maja, odbędzie się finał światowego konkursu F1 in Schools Poland, pod patronatem Formuły 1. Jak mówią organizatorzy jest to największy i najbardziej ekscytujący konkurs STEM (Science Technology Engineering Mathematics) na świecie.

F1 in Schools istnieje od 20 lat w ponad 50 krajach. To wyjątkowa okazja dla młodzieży, aby odkryć swoją pasję zarówno w dyscyplinach inżynierskich, rozwinąć swoje talenty interpersonalne oraz sprawdzić się na arenie międzynarodowej. Zwycięzca polskiej edycji konkursu otrzyma wstęp do finałów światowych, które odbędą się w Singapurze bezpośrednio przed wyścigiem formuły 1.

- Do udziału w finale przygotowuje się 17 drużyn z całej Polski, w wieku 11-19 lat - wyjaśnia dr hab. inż. Grzegorz Liśkiewicz z Instytutu Maszyn Przepływowych, prof. PŁ, współorganizator wydarzenia. - Każdy zespół liczy 3-6 osób z wyraźnie określonymi rolami. Poza samym wyścigiem zespoły są oceniane również min. za brand, zdefiniowane przez siebie wartości,  zarządzanie projektem, skuteczność w pozyskiwaniu sponsorów.

Każdy zespół ma za zdanie zaprojektować przy użyciu oprogramowania 3D CAD (Computer Aided Design) model bolidu, zgodnie ze specyfikacjami określonymi przez Międzynarodowy Komitet Przepisów, tak jak w Formule 1. - Należy przy tym pamiętać o najważniejszym - kształt bolidu będzie decydował o czasie przejazdu - dodaje prof. Tomasz Liśkiewicz z Manchester Metropolitan University, współorganizator wydarzenia i absolwent Politechniki Łódzkiej.

F1 światowy finał 2019 r., fot. arch. organizatora

Kinga Rudnicka, absolwentka PŁ oraz współorganizatorka wyjaśnia jak przebiega rywalizacja. - Bolidy będą się ścigały na specjalnym 20 - metrowym torze. Każdy z pojazdów jest napędzany nabojem ze sprężonym powietrzem. Ocenie podlega czas przejazdu i czas reakcji osoby uruchamiającej auto. Z podziwem obserwowaliśmy jak uczestnicy pracowali z ogromnym zapałem przez kilka miesięcy, nie możemy się doczekać wyścigu.

F1 in Schools Poland jest sponsorowane przez firmy: BlueRank, Diverse, FORVIA, K-Flex, TME. Partnerami wydarzenia są: Politechnika Łódzka, Polski Związek Motorowy, Arkance Systems, Młodzi w Łodzi, FIA Women in Motosport, Błonie.

Wszystkich zainteresowanych konkursem F1 in Schools Poland zapraszamy do zgłoszenia chęci udziału na adres kinga@f1inschools.pl. Impreza rozpocznie się o godz. 9:30 i potrwa do godz. 16:30.