Data dodania 04.05.2023 - 12:38

Tegoroczna rekrutacja na studia pierwszego stopnia w Politechnice Łódzkiej rusza 12 czerwca. Uczelnia przygotowała 4 119 miejsc, w tym  większość  3 774 na studiach stacjonarnych. Dużej zmianie ulega proces rekrutacji. Na kandydatów czekają 63 kierunki i nowy portal rekrutacyjny.

- Wychodzimy naprzeciw potrzebom kandydatów na studia i postanowiliśmy ujednolicić proces rekrutacji w Politechnice Łódzkiej. Jesteśmy przekonani, że przygotowane przez nas zmiany przyczynią się do jeszcze pełniejszego dopasowania kierunku do zainteresowań kandydata – wyjaśnia dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. uczelni, prorektor ds. kształcenia.

Kandydaci na Politechnikę Łódzką mogą aplikować na maksymalnie cztery kierunki, za każdy z nich muszą wnieść opłatę rekrutacyjną. Rejestracji należy dokonać w nowym portalu rekrutacyjnym. Dopiero po ogłoszeniu list osób zakwalifikowanych, trzeba będzie złożyć odpowiednie dokumenty w Dziale Rekrutacji PŁ.

- To będzie pierwsza rekrutacja, w której kwalifikacja przeprowadzona zostanie przed złożeniem dokumentów przez kandydata – wyjaśnia dr inż. Joanna Ochelska-Mierzejewska, pełnomocnik rektora ds. rekrutacji. – Kandydat będzie mógł zobaczyć, czy został zakwalifikowany na wybrany kierunek, czy też znajduje się na liście rezerwowej. Sam również wybierze kierunek, na którym będzie chciał studiować spośród tych, na które został przyjęty. W ten sposób zwolni miejsce dla chętnych na pozostałych kierunkach.

Elektroniczna rejestracja kandydatów na studia w PŁ zakończy się 10 lipca. Wyjątek stanowią kierunki, na których przeprowadzany jest sprawdzian uzdolnień plastycznych - architektura, wzornictwo oraz inżynieria wzornictwa przemysłowego - na te kierunki rekrutacja trwa tylko do 29 czerwca. Dokumenty na studia będą przyjmowane dopiero po ogłoszeniu kwalifikacji, czyli od 18 lipca. Sprawdziany uzdolnień plastycznych zaplanowano na 3 i 4 lipca, odpowiednio na kierunki: architektura oraz na wzornictwo i inżynierię wzornictwa przemysłowego. Listy osób przyjętych kandydaci poznają  21 lipca,  a ostateczne wyniki I tury rekrutacji zostaną ogłoszone 26 lipca.

Jeśli zostaną wolne miejsca po pierwszej turze naboru, to od 16 sierpnia przewidziana jest druga rekrutacja na studia I stopnia. Na zgłoszenia kandydatów będziemy czekać do 11 września. Wyniki zostaną ogłoszone 21 września.

Rekrutacja na studia drugiego stopnia rozpocznie się 1 września a na zgłoszenia elektroniczne czekamy do 14 września. Przyjmowanie dokumentów na studia rozpocznie się po ogłoszeniu wyników kwalifikacji, czyli od 21 września. Wyniki zostaną ogłoszone 27 września.

Szczegółowy harmonogram rekrutacji i zasady przyjęć na studia w roku akademickim 2023/2024 są dostępne na stronie rekrutacji.