Data dodania 09.03.2022 - 09:45

Politechnika Łódzka zaprasza 7 kwietnia (czwartek) na warsztaty w ramach akcji "Dziewczyny na politechniki", tym razem na "Dzień otwarty nie tylko dla dziewczyn".

Uczelnia wspiera rozwój kobiet i dziewcząt w nauce, kształceniu i badaniach naukowych. Od 15 lat bierze udział w akcji "Dziewczyny na politechniki". Promuje i docenia osiągnięcia naukowe kobiet oraz zachęca dziewczęta do studiowania kierunków technicznych. Na Politechnice Łódzkiej kształci się obecnie 39 procent kobiet.

- Ogromnie cieszy mnie fakt, że stale zwiększa się liczba kobiet studiujących kierunki techniczne, a studentki są coraz bardziej konsekwentne w swoich wyborach dotyczących kształcenia i perspektyw zawodowych - mówi rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik.

PŁ od wielu lat uczestniczy w projektach i akcjach wpływających na zmiany w karierach kobiet. - 15 lat temu podjęcie akcji DnP było wyprzedzeniem czasu, bowiem dopiero od niedawna same kobiety podjęły walkę o swoje prawa kształcenia w "męskich" zawodach, zajmowania wysokich stanowisk i płac równych mężczyznom. Należy podkreślić wielki sukces Fundacji Perspektywy, która od początku patronuje akcji, corocznie publikuje raporty i mobilizuje uczelnie do działania - mówi prof. Jan Krysiński, były rektor PŁ, inicjator akcji "Dziewczyny na politechniki", w wywiadzie udzielonym Perspektywom z okazji jubileuszu.

Działania prowadzone na uczelni przyczyniają się nie tylko do wzrostu liczby studentek na PŁ, a co za tym idzie, także kobiet ze stopniami i tytułami naukowymi. Politechnika Łódzka wspólnie z Fundacją Edukacyjną Perspektywy i Konferencją Rektorów Uczelni Technicznych, cały czas stara się kierować uwagę młodych kobiet na kształcenie i rozwój zawodowy na kierunkach technicznych i ścisłych, zwłaszcza informatycznych i okołoinformatycznych, gdzie jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników i możliwości awansu, a co z tym idzie jest perspektywa wysokich zarobków.

"Dzień otwarty nie tylko dla dziewczyn" to ukłon w stronę chłopców. - Gorąco zapraszam kandydatki oraz kandydatów na Politechnikę Łódzka do udziału w warsztatach przygotowanych przez Studenckie Koła Naukowe w ramach tegorocznej akcji Dziewczyny na politechniki - zachęca do odwiedzenia uczelni rektor PŁ.

Zaplanowane w tym roku warsztaty na PŁ będą miały charakter stacjonarny, przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Wykaz warsztatów i zapisy wkrótce pojawią się na stronie PŁ. Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" przygotowuje specjalny program jubileuszowy, który będzie emitowany w sieci 7 kwietnia.