Data dodania 03.07.2024 - 08:38

Galeria "Krótko i węzłowato... " zaprasza na wystawę dr Roksany Kularskiej - Król. Wernisaż odbędzie się 10 lipca, o godz. 17.00.

Na wystawie "Ciągle wojna" artystka prezentuje prace z ostatnich lat, które w różny sposób dotykają współczesnych problemów mieszkańców planety Ziemia.

Doktor Roksana Kularska-Król tak mówi o swojej twórczości:

To, co najbardziej inspiruje mnie w sztuce i napędza do artystycznego działania to różne informacje docierające ze świata. Od wielu lat czerpię z tego co widzę i słyszę w wiadomościach czytanych i oglądanych na codzień w internecie czy z zasłyszanych rozmów.
W ostatnich latach bardzo porusza mnie sytuacja związana z wojną w Ukrainie oraz kaskadowo wybuchające nowe konflikty w różnych częściach globu. Ocieplenie klimatu, migracje w poszukiwaniu wody, dziwne zjawiska występujące w naturze…
Pojęcie wojny w moim odczuciu dotyczy także samego aktu twórczego, który jest często wewnętrzną walką człowieka z materią sztuki. Konflikt, który z zasady posiada aspekt negatywny, może być też procesem wyzwalającym nieposkromioną energię kreatywności.

Prace dr Roksany Kularskiej-Król na wystawie w PŁ

Roksana Kularska-Król jest doktorem sztuki, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi w roku 2007,  dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera. Dwa aneksy do dyplomu wykonała w Pracowni Fotografii prof. Leokadii Bartoszko i w Pracowni Rysunku prof. Zdzisława Olejniczaka. W 2021 r. obroniła doktorat na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pod kierunkiem prof. Tomasza Sikorskiego.

Zajmuje się malarstwem, fotografią, wideo oraz ilustracją. Tworzy także projekcje do spektakli teatralnych. W 2007 r. otrzymała nominację do nagrody na najlepszy dyplom roku ASP w Łodzi, a także wyróżnienie w konkursie „Piękna Płytka Poszukiwana”. Jej projekt był prezentowany na wystawie „Ceramika do kwadratu” w ramach Festiwalu Łódź Design 2010.

Wraz z mężem Sebastianem tworzy duet artystyczny robosexi. Obszary ich działań to: obiekt, instalacja. Jest  dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017, 2020). Członkinią grupy artystek Frakcja oraz Stowarzyszenia Sztuka i Dokumentacja.

Galeria "Krótko i węzłowato"  mieści się w pałacyku Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, ul. Wólczańska 213, I piętro.