Data dodania 13.04.2023 - 10:48

Zapraszamy na wystawę dra Piotra Wypycha Łódzkie [od świtu do zmierzchu]. Wernisaż odbędzie się 19 kwietnia (środa) o godz. 15.30, w Galerii Politechnika w Alchemium - budynek Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej (Żeromskiego 114, I piętro). Ekspozycję można będzie oglądać do 18 maja.

Na wystawę Piotra Wypycha Łódzkie [od świtu do zmierzchu] składa się ponad pięćdziesiąt klimatycznych fotogramów czarno-białych, przedstawiających zarówno architekturę i pejzaże ziemi łódzkiej, jak również zdjęcia reporterskie, performanse oraz abstrakcje.

Piotr Wypych jest z wykształcenia leśnikiem, studiował grafikę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest absolwentem studiów podyplomowych z zakresu ochrony środowiska Politechniki Łódzkiej i doktorem nauk humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest autorem i współautorem 11 albumów fotograficznych, ma na swoim koncie ponad sto wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą.

Autor tak pisze o prezentowanej w Galerii Politechnika wystawie:

Zdjęcia powstały w ostatnich kilku latach mojej pracy terenowej na obszarze województwa łódzkiego. Duża część prac została wykonana aparatami uczulonymi na podczerwień, tradycyjnymi aparatami średnioformatowymi na film zwojowy [6X6, 6X4,5] oraz aparatem cyfrowym z systemu micro 4/3. Uzyskane efekty obrazowania kamerą - światłocienia, kontrastu czy gamy szarości są wynikiem świadomego użycia sprzętu, w minimalnym stopniu zostały poddane obróbce komputerowej. Moim środkiem wyrazu w wypadku tej wystawy jest monochromatyczność, zróżnicowanie jasności, nawiązanie do tradycyjnych czarno/białych technik graficznych.