Data dodania 06.03.2023 - 14:10

Prezydent RP, postanowieniem z 14 lutego, nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport dr. hab. inż. Marcinowi Koniorczykowi z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ.

Prof. Marcin Koniorczyk jest absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Studia doktoranckie rozpoczął na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska (BAiIŚ) PŁ, gdzie w 2005 r. uzyskał stopień doktora, a w 2013 r. doktora habilitowanego nauk technicznych. Ukończył również studia na kierunku matematyka na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ,  uzyskując w 2017 roku doktorat. Pracuje w Katedrze Fizyki Materiałów Budowlanych i Budownictwa Zrównoważonego.

Zainteresowania naukowe prof. Koniorczyka koncentrują się wokół badań eksperymentalnych i teoretycznych procesów transportu masy i energii, w odkształcalnych ośrodkach porowatych. Profesor opracował programy komputerowe do analizy trwałości kompozytów cementowych oraz wyrobów ceramicznych, eksploatowanych w korozyjnym środowisku. Jest również współautorem wielu oryginalnych stanowisk badawczych do pomiaru szybkości postępu zniszczenia porowatych materiałów budowlanych, narażonych na cykliczne zamarzanie wody oraz krystalizację soli. Wraz z naukowcami z macierzystego Wydziału oraz Wydziału Chemicznego PŁ opracował metodę utylizacji odpadów medycznych w betonie.

Dorobek publikacyjny prof. Marcina Koniorczyka obejmuje ponad 110 artykułów naukowych, w tym 37 w czasopismach uwzględnionych w JCR. Jego prace były cytowane ponad 700 razy, a wartość indeksu Hirscha wynosi 12. Jest promotorem w trzech zakończonych oraz dwóch otwartych przewodach doktorskich. Uczestniczył oraz kierował wieloma projektami badawczymi. Odbył roczny staż podoktorski w Królewskim Instytucie Technicznym (KTH) w Sztokholmie. Współpracuje z naukowcami z Czech, Włoch, Niemiec, Francji oraz Chin. W latach 2022-23 był zaproszony jako profesor wizytujący na Uniwersytet w Nantes.

Prof. Koniorczyk jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji naukowych. Przez dwie kadencje pełnił funkcje sekretarza Sekcji Fizyki Budowli, Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej, Polskiej Akademii Nauk. Jest kierownikiem studiów doktoranckich na Wydziale BAiIŚ PŁ.

Prywatnie lubi jazdę na rowerze, pływanie oraz wędrówki górskie.