Data dodania 17.07.2024 - 13:01

Dr hab. inż. Paweł Wawrzyniak z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno - technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna nadany (27.06) przez Prezydenta RP.

Profesor Paweł Wawrzyniak jest absolwentem Instytutu Inżynierii Chemicznej PŁ (1983 r.), obecnie Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska (WIPiOŚ). Kolejne stopnie naukowe: doktora nauk technicznych (1999 r.) oraz stopień doktora habilitowanego (2017 r.) uzyskał również w Politechnice Łódzkiej.

Po studiach pracę rozpoczął  w Katedrze Procesów Cieplnych i Dyfuzyjnych Politechniki Łódzkiej (1983 r.). Od 2019 r. pracuje na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Inżynierii Środowiska WIPiOŚ. W latach 1991-1993 odbył 18-miesięczny staż naukowy w Kyoto University, Japonia.

Zainteresowania naukowe prof. Pawła Wawrzyniaka dotyczą szeroko rozumianych zagadnień wymiany ciepła i masy, ze szczególnym uwzględnieniem badań i modelowania procesów suszenia. Jego najważniejsze dokonania naukowe obejmują zagadnienia procesów suszarniczych materiałów zdyspergowanych. Prowadzone przez Profesora prace badawcze poświęcone są procesom prowadzonym w nadkrytycznym ditlenku węgla, aglomeracji w suszeniu rozpryskowym, intensyfikacji procesów wymiany masy, budowie wymienników ciepła pracujących w ekstremalnych warunkach.

Profesor Paweł Wawrzyniak jest autorem lub współautorem 61 artykułów naukowych, w tym 32 indeksowanych w bazie WoS CC i 36 w bazie Scopus, 4 rozdziałów w monografiach w jęz. angielskim, a także 80 referatów opublikowanych w recenzowanych materiałach konferencyjnych. Zrealizował 19 grantów naukowych, pełnił funkcję kierownika w 10 projektach badawczych, w tym 3 międzynarodowych. Jest współautorem 3 zgłoszeń patentowych. Brał udział w realizacji 28 wdrożeń instalacji suszarniczych w skali przemysłowej. Wypromował 3 doktorów, aktualnie prowadzi 3 kolejne prace doktorskie.

Profesor pełni ważne funkcje w międzynarodowych organizacjach naukowych. Od 2023 r. jest przedstawicielem Polski w Working Party on Drying przy European Federation of Chemical Engineering, a od 2021 r. jest członkiem International Centre for Heat and Mass Transfer.