Profesor Adriana Nowak jest absolwentką Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Stopień doktora nauk technicznych (2008 r.) oraz stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie biotechnologia (2016 r.) uzyskała w Politechnice Łódzkiej. Od 2020 r. pracuje na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Wydziału BiNoŻ.
Zainteresowania naukowe profesor Adriany Nowak obejmują zastosowanie bakterii fermentacji mlekowej jako probiotyków, ich wykorzystanie do eliminacji zanieczyszczeń środowiskowych z żywności oraz ich właściwości detoksykacyjne wraz z określeniem tych mechanizmów. Przedmiotem badań pani profesor jest również szeroko pojmowana toksykologia środowiska, doskonalenie metod oceny toksykologicznej z wykorzystaniem różnych modeli badawczych, również linii komórkowych.
Prof. Adriana Nowak jest pomysłodawcą i organizatorem Laboratorium Hodowli Komórek i Badań Toksykologicznych w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej, w której pracuje.
Dorobek naukowy pani profesor obejmuje 116 publikacji, 9 rozdziałów w monografiach, 110 referatów i prezentacji na konferencjach krajowych i międzynarodowych, 27 wykładów na zaproszenie oraz 29 sekwencji nukleotydowych zdeponowanych w GenBank National Center for Biotechnology Information. Jest współautorką 2 patentów. Brała udział w 22 projektach badawczych, w tym w 3 jako kierownik. Realizowała wiele prac badawczych oraz ekspertyz na zlecenie ośrodków naukowych i jednostek przemysłowych.
Wypromowała 2 doktorów, a 2 kolejne prace doktorskie są realizowane pod jej kierunkiem. Prowadzi badania m.in. we współpracy z Beijing Forestry University, College of Biological Science and Biotechnology w Chinach. Jej prace były cytowane ponad 2000 razy, a wartość indeksu Hirscha wynosi 23.
Wielokrotnie uczestniczyła w pracach komitetów organizacyjnych i naukowych konferencji krajowych i międzynarodowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów.
Wielokrotnie otrzymywała nagrody JM Rektora PŁ za osiągnięcia publikacyjne i naukowe. Za wybitne osiągnięcia naukowe została nagrodzona stypendium JM Rektora PŁ. Jest laureatką konkursu o Nagrody JM Rektora PŁ dla autora najlepszych publikacji naukowych wydanych w 2023 r.